Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Základy a deska
Viewing all 275 articles
Browse latest View live

Základové pásy + studna

$
0
0
Základové pásy + studna

Tak po týdnu opět hlášení o tom jak to pokročilo na staveništi. Teď už se to totiž dá nazvat staveništěm.

Tenhle týden byl poměrně logistický náročný.

V úterý mi přijeli zaměřit stavbu. Původně to mělo být tak na hodinku až dvě a ono ejhle, trvalo to skoro 4 hodiny. Musím však podotknout, že se rovnou stavěly lavičky. To probíhalo poměrně v pohodě, celkem čistá práce.

Ve čtvrtek mi na stavbu přijela firma vykopat studnu. Tady musím smeknout před perfektním přístupem a provedením prací. Kupodivu se to obešlo i bez větších komplikací, teda až na jednu, a to je moje slavná příjezdová cesta. Bohužel, soused má u plotu nějaké stromy a náklaďák s bagrem kolem toho nemohl projet. Souded je však skvělý a vůbec mu nevadilo, že jsme mu v rychlosti pořezali poměrně dost větví. Pak už slo vše krásně. Chlapík s bagristou odjeli cca za 2 hodinky a já měl na oplátku za to krásnou novou studnu.

Krásná práce, vůbec jsem se nazašpinil a ani nechtěli s ničím pomoct, ani catering nepotřebovali :-D

A pak příšel víkend, kterého jsem se nemohl dočkat. V sobotu během dne jsme s tatíkem překreslil základové pásy na zem. Vypadá to jednoduše na videu a v obrázcích, nicméně to zabralo celé odpoledne. Pak už jsem jen doufal, že nebude pršet a ráno to bude na příjezd bagru.

Bagrista opět skvělý. Čekal jsem, že při neděli si přispí a přijede o trošku později, než jsme se domluvili. Mně by to i celkem bodlo, protože při sobotním zapíjení toho, že už se na stavbě něco děje, jsem byl při neděli zmačkaný jak Rudý Právo.

Zkoukl situaci, trošku si brbral pod vousy že to musí tak a tak a že přeházet to tam a tak... Zkrátka jsem mu  moc nerozuměl a doufal jsem, že nebudu muset dokopávat, ale jen začišťovat.

Ukecal jsem ho aspoň na kafe, ať se stihnu trošku rozkoukat, v 9 už jsme byli na značkách. Chlapík super, udělal to dokonale, že jsem jen začišťoval lopatou a hlídal hloubku, krásná práce. Do toho mi ještě dal kontakty na lidi z okolí, kteří by mi mohli pomoct s pracemi. Fakt super.

No a ve 3 hodiny bylo hotovo. Teď už jen stavbyvedoucí to zkontroluje, já si nachystám kameny a roztáhnu zemnící pásek a připravím prostupy a hurá, můžu betonovat.


Betonování základových pásů

$
0
0
Betonování základových pásů

Konečně beton. Po úspěšném vykopání pásů a velmi pracném začištění jsem si dal chvíli pauzu.

Dva dny jsem si šel odpočinout do práce a pak opět hurá na stavbu. Prodloužený víkend se musí využít na maximum.

25. 10. 2019 nám dovezli na stavbu štěrk na podsyp základových pásů. Pak ještě koupit pásek. A hurá zpátky na stavbu. Jenomže místo na stavbu jsem se musel stavit do práce na chvíli a najednou to byl celý den.

V sobotu jsem se s partnerkou pustil do práce. Ráno jsme udělali prostupy na vodu a odpady a pak jseme trávili zbytek dne u lopaty a štěrku hezky na sluníčku. Nezdá se to, ale do pásů padlo přes 3 tuny štěrku 16/32. Večer jsem se zmohl akorát na rozmotání a upevnění zemnícího pásku. V tu chvíli vznikl další problém, chybělo mi cca 10 m. A bohužel jsem ho ten den už nikde nesehnal.

Neděle byla velmi náročná. Musel jsem si nachystat kamení do základů. Ono se to nezdá ale byla to fakt dřina to navozit v kolečkách z jednoho konce zahrady k budoucímu domu (první okamžik kdy jsem začal proklínat velikost zahrady). Naštěstí mi pomohl kamarád, tak partnerka zajišťovala pouze catering. Večer bylo hotovo. Proběhl ještě rychlý telefon s dozorem (stavbyvedoucím) a bylo mi doporučeno, ať dám ještě do základů kari sít.

V neděli jsem teda ještě jel k rodičům na barák pro kari sítě.

V pondělí jsem si je nařezal, odvezl na stavbu, umístil a zdrátoval. Další problém - opět chybělo cca 10 m délky. Začal jsem mít paniku, jelikož mi měli následující den dovézt beton a já to neměl nachystané. V úterý honem ráno zajet koupit kari sítě a další zemnící pásek. Super, povedlo se a v úterý kolem 12 hod sem byl nachystaný a už čekal na beton - ten byl domluvený na 14 hod.

O půl druhé pomalu začali přijíždět kamarádi na pomoc (díky bohu za ně) lehce před druhou mi volají z betonárky, že pumpa ve 2 hodiny nebude, že až tak ve 3, nevadí počkáme (v tu chvíli mi nedošlo, že se měnil čas a bude brzo tma). Před 3. dojel beton a hurá do toho. Šo to rychle (pumpa je drahá, ale fakt to usnadní práci). Padlo 16 m3 betonu, sakra další problém chybí mi tak 2 m3. Domluveno s betonárkou, že ho dovezou. Pumpa už odjela - už nebyla potřeba.

No, poslední 2 m3 se dělalo už za tmy. Celou dobu jsem si hlídal rovinu, ale teď už to nešlo, nic jsme skoro neviděli. Nicměné hotovo a v 8 večer už jsem byl ve sprše.

Dnes, 31.10.2019, dovezli ZB a poprvé jsem viděl základové pásy vylité za světla - úžasný hřejivý pocit. V té kose co bylo dnes ráno to hodně pomohlo.

A zítra? Opět dovolená, jsem domluvený, že založíme první řadu bednění. 

 

2. Skrývka, vytyčení domu a bagrování základu

$
0
0
2. Skrývka, vytyčení domu a bagrování základu

Jakmile bylo stavební povolení, hned jsme zažádali o připojku elektřiny, rozeslali jsme poptávky na ztracené bednění a beton.

Poté jsme nařezali dřevo na lavičky, zhruba vyznačili plochu pro skrývku a čekali na víkend, kdy byl domluven bagr a geodet.

V sobotu ráno přijel bagr provést skrývku. Doporučuji nivelační laser pro měření stejné výšky skrývky (máme svažitý pozemek, tam se od oka blbě odhaduje, kolik ještě kopnout).

Odpoledne přijeli geodeti vytyčit rohy domu a výšku na stavební lavičky. Pak jsme natáhli provázky na lavičky a sprejem vyznačili základy a čekali na další sobotu, až bude mít bagr volno.

Další sobotu ráno přijel opět bagr a vykopal nám základy domu. I pro toto doporučuji nivelační laser, kterým přesně změříte hloubku výkopu. Ušetří vám to spoustu práce a betonu navíc.

Vykopáno, vytyčeno. Pokračování v dalším článku :)

Základové pásy a jejich betonování

$
0
0
Základové pásy a jejich betonování

Tak po delší odmlce hlášení :) Posledních několik dní to bylo ve znamení toho, že jak byl chvíli čas, jel jsem na stavbu pokládat bednění. 

Pokláddal jsem na sucho více méně sám. Obvod mám ZB 50 a vnitřek ZB 40. Bylo to dost náročné. Nejdřív jsem si navozil tvárnice na vnitřek a pak okolo stavby. První paleta byla pohoda, ale u třetí palety již síly docházely. Nezdá se to, ale má to váhu.

Potom jsem se stavbyvedoucím založil všechny rohy domu. K tomu se váže "vtipná" vložka. Stavbyvedoucí je perfekcionista tak neustále přeměřuje, jestli všechno sedí. Takové to "centimetr - žádná míra" u něho neplatí. Při přeměřování mu neseděla délka stěny, hodinu jsme nad tím polemizovali, co se stalo špatně, než jsme zjistili, že se mi posunula lavička. Stačilo ji vyrovnat a nejednou vše sedělo. To zabralo cca 5 minut, ale byla nad tím hodinová anabáze, kde byl problém.

No, po založení rohů se pokračovalo dál. Po pár dnech to bylo hotové, čistě pracovní dny to byly asi 4. Jak se to celé položilo, tak jsem si ještě pro jistotu vzal pěnu a zapěnoval jsem mezírky větší jak 2 mm (sice to nebylo potřeba, ale pro jistotu). 

Nastal Den D - 18.11.2019 byl domluvený beton i s pumpou na 12 hod. Jak na potvoru začalo pršet. Volal jsem do betonárky. Řekli, že pokud to nevadí mně, tak jím určitě ne. 12:15 přijel beton. Mé obavy se prohloubily, protože příjezdová cesta na pozemek byla dost podmáčená. Dojeli a začlo se betonovat.

To probíhalo dobře, sice v dešti, ale dobře. Tentokrát jsme na to byli jen dva, já a otec.

Vždy jeden z nás vylíval beton do bednění a druhý to vibrátorem zhutňoval. Dobrý postřech, když se vibrátor dlouho dotýká v bednění, tak praská (dvě tvárnice takhle praskly, ale beton naštěstí nevytekl).

Za hodinku bylo zabetonováno a já jsem s otcem ještě tak hodinu to celé uhlazoval, aby to bylo i na pohled pěkné. Celkově padlo 12 m3 betonu 16/20.

Chlapi z betonárky mi dali podepsat papíry, a že pojedou. Jelikož celou dobu pršelo a cesta je polňačka, tak obavy se naplňovali víc a víc... Auta jim po cestě klouzala a stahovala se do pole a na sloup el. vedení, nejvíc to teda táhlo pumpu. Ale odjeli. Cesta vypadala, jako by ji orali, ale hlavní je, že jsou pryč.

Proběhly ještě práce na vedlejším stavení a byl nejvyšší čas jet domů, přeci jenom celý den na dešti. Už bylo 6 večer. Mno, málem jsem z baráku neodjel, auto se mi pěkně zahrabávalo.

Teď jsem zrovna ve fázi, že přemýšlím, zda ještě letos něco udělám, protože se mi už technika na stavbu asi nedostane.

Tak snad to jde ostatním líp jak mně.

 

 

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Ahoj stavebníci.. 1.10. jsme začali kopat. Tedy přijel bagrista - 1.10. skrývka, 2.10. kopání základů.

Náš bagrista nechtěl žádné lavičky, říkal, že je nepotřebuje. Asi věděl o čem mluví.

Poté se natáhl zemníci pásek, prostupy, zasypalo se štěrkem a první zalití betonem - padlo cca 31 kubíků.

Pak byla brigáda na bednění - cca 300 ks.

Nastalo zalití bednění - cca 15 m3

Mezitím se ještě stihla natáhnout kanalizace. Podsypávala se šotolinou. To vám řeknu, to byl mazec - bylo nás 5 ženských, jezdily jsme s kolečky jak fretky a taky kolik se u toho vypilo :-D Byla to úžasná neděle. Počasí nám stále přálo.

Potom došlo k šalování, zasypání štěrkem, kari sítě...

A 15. listopadu došlo k finálnímu zalití.

Mezitím jsme ještě vyštěrkovali cestu, jelikož k našemu domu vede jen taková "polňačka".

 

3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění

$
0
0
3. Příprava základů, betonování a ztracené bednění

Jakmile odjel bagr, začistili jsme lopatou základy, položili zemnící pásek a vyvedli hromosvodné dráty do každého rohu a do místa, kde bude v domě pojistková skříň. Spoje jsme zatřeli gumoasfaltem.

Poté jsme udělali prostupy na kanalizace, vodu a elektřinu (ulice i dvůr). Na prostupy jsme použili KG trubky (DN 200 na kanalizaci a DN 110 na vodu a elektřinu), které jsme zasypali pískem (aby po zalití neplavaly) a zakopali na dno výkopu. Mezitím dorazil materiál pro další pokračování (ztracené bednění, ocelové výztuže 1,3 m + 6 m a kari sítě).

Nivelačním laserem jsme do pásů pomocí několika zatlučených roxorů vyznačili výšku pro beton (asi nejlepší metoda, sprej nepůjde moc vidět, až začne cákat beton) a pro tento den bylo hotovo.

Další den dojel mix s betonem C20/25 a my si trochu zapádlovali. Pak jsme beton srovnali dlouhou latí do roviny a pro kontrolu ještě změřili nivelačním laserem, abychom nemuseli následně moc vyrovnávat ztracená bednění zavhlým betonem. Jak beton lehce zavadl, tak jsme natáhli provázky odměřili si první tvárnice a kousek od provázku po 0,5m napíchali 1,3m roxory. 

Tip: Pokud toto děláte v létě, kdy je dlouho světlo, tak doporučuji ráno vylít beton a odpoledne si do zavadlého betonu naklepat první řadu bednění (samozdřejmě musíte pohlídat rohy, uhlopříčky apod.). Pokud máte pouze jednu řadu a pěkně srovnaný beton, tak stačí ztracená bednění podle provázků vyskládat, popř. místy zafixovat pěnou. My bohužel měli dvě řady a v listopadu brzy tmu, takže by se to nestlihlo a druhý den by se musel beton místy nejspíše odsekávat do roviny. Možná nemusel, ale mám rád vše v rovině :)

Druhý den po vylití pásu jsme ve vozíku dovezli 0,8 m3 zavlhlého betonu a podle provázků z laviček a nivelačního laseru založili přesně všechny rohy. Pak se natáhl nový provázek a podle něj udělala celá první řada. Další den se první řada provázala roxory s přesahem min. 0,5 m a bez spojů v blízkostí rohů (nezapomeňte také provázat přes sebe rohy). Pak se na pěnu přichytily rohy a vyskládala druhá řada (nezapomeňte na převaz tvárnic).

Třetí den jsme nachystali prostupy na elektriku a potrubí na vodu (na ulici i na zahradu). Udělali celou ležatou kanalizaci.

Kanalizaci jsme všude vedli v hlavní větvi DN125 až do WC, zbytek DN110 a malé umyvadlo s pračkou DN75. Vše si pečlivě vyměřte a usazujte do finální polohy pomoci natažených provázků (WC geberit hned vedle zdi, umyvadlo může být lehce do zdi, vana a sprchový kout kousek od zdi - detail se vyřeší ještě přes redukci). Vše jsme obsypali pískem kvůli "ochraně". Doporučuji dělat odpady maximálně do výše betonu základové desky, kvůli prostoru pro případnou manipulaci v podlaze. Aby vám trubky nepoškodil beton, tak je obalte miralonem a vložte do krátkého "náústku" z o řád větší trubky. U nás byl výborný spád, ale jinde je třeba hlídat. Pro jistotu jsme nachystali i před domem čistící kus, ale vzhledem k velkému spádu snad nebude nikdy třeba :)

Čtvrtý den do desky navezli asi 10cm vrstvu štěrkopísku a zažehlili. Pozor na hlínu, protože ráda hodně sedá nebo naopak při velkém zhutnění může v zimě vypoulit desku. 

Potom se objednal další mix s pumpou, pomocí které jsme vyplnili tvárnice do 2/3 opět betonem C20/25 a s betonováním bylo pro rok 2019 hotovo.

Už jen pomalu dovozit / zhutnit zbytek štěrku a počkat na příští rok, protože se nám už vzhledem k nízkým teplotám nechce betonovat deska, takže necháme štěrk pěkně uležet a příští rok, hned jak to počasí dovolí, budeme pokračovat :)

Stavba povolena, kopeme pasy

$
0
0
Stavba povolena, kopeme pasy

Tak a je to tady. Po několika urgencích a osobních návštěvách stavebního úřadu jsme se konečně dočkali. Máme STAVEBNÍ POVOLENÍ!

Popravdě řečeno, nejvíc nás v této fázi zdržel laxní přístup některých účastníků řízení. 

Když už máme to očekávané povolení, můžeme se vrhnout do práce.

Geodet zaměřil pozemek a základní půdorys stavby. S kamarádem jsem se domluvil na skrytí ornice s tím, že hned druhý den po dopoledním vytyčení rohů stavby a umístění laviček vykopeme pásy. Zaměstnanec mého kamaráda sice skrývku udělal, ale při odjezdu mi nezapomněl sdělit, že druhý den určitě nepřijede, protože musí na jinou, větší akci. Takže až příští týden. Z příštího týdne bylo, jak už to tak bývá, čtrnáct dní (no, jet o přece kamarádova firma a dělá to za půl darma, tak se na něj nebudu zlobit).

Po čtrnácti dnech konečně bagrista dorazil. Bylo vidět, že zrovna z téhle zakázky nadšený není a hrozně spěchal. Byl jsem k jeho nervozitě a spěchu benevolentní, což se mi vymstilo!

Hlídal jsem si především hloubku výkopu, protože rovinu jsem přece perfektně a zřetelně vyznačil sprejem a předpokládal jsem, že ten člověk tyto roviny dodrží! Tato úvaha se ukázala jako naprosto špatná. Když bagr ve spěchu odjel s tím, že je vše hotovo, tak jsem si překontroloval kromě hloubky také přesnost výkopů. Skoro všechny výkopy byly křivé! Reakce bagristy? Hrozné překvapení. a při dotazu, co s tím bude dělat, krčení ramen. Nakonec se podařilo výkop jakž takž opravit za cenu rozšíření a také za použití krumpáče, lopaty a mého lidského sádla. 

Máme dost svažitý pozemek. Velikost svahu mne po zaměření domu na parcele docela překvapila. Až do zaměření geodetem a postavení laviček se mi zdálo, že to zas takový svah není! Nakonec na 16 m 1,4 m výškový rozdíl. To je dost. Kvůli tomu jsem musel ve spodní části stavby šalovat. Bohužel jsem dal na radu "odborníka" a změnil svůj původní záměr vytvořit ve svahu rovinu a v ní teprve kopat pásy. Byla to chyba. 

Položil jsem zemnící pás, vyvedl jsem v určených místech zemnící dráty, umístil jsem prostupy pro vodu, odpady, elektřinu a mohl jsem objednat beton do pásů.

Stavba je dostupná ze všech stran, takže bez pumpy.  

Základová deska - část 1

$
0
0
původní květena na pozemku ... a to měli za pár hodin přijet geodeti

Původně jsem byl domluvený s firmou, že si desku a obvodové stěny a příčky vystavíme sami a oni dostaví zbytek. Bylo nám řečeno: "Až budete mít projekt a stavební povolení, tak přijďte".

Na ZPF nás úplně zbytečně zdrželi 3 měsíce, nakonec se vyjmul ze ZPF celý pozemek, stálo to dalších zbytečných 20.000,- navíc, ale aspoň mám klid. Samotné stavební povolení trvalo neuvěřitelně krátce, pouze 14 dní. Poté nám však ve firmě řekli: "Děláme jen svoje stavby". A bylo vymalováno.

Měl jsem asi 10 dní volna na stavbu, všechno na den rozplánované, ale jak známe pořekadlo "člověk míní, pán Bůh mění". Hezky jsem si připravil stavební deník, ale s odstupem času vidím, že ani na to psaní do deníku není čas.

Bagrista, který nám prováděl skrývku, bohužel neměl čas, ale naštěstí jsem našel jiného. Sice ne s JCB, ale zato hodně spolehlivý a zkušený. Společně s bagristou jsme tam vykopali a osadili revizní šachtu na kanalizaci, kterou po nás chtěl VaK. Původně mi řekli, že je kanalizace 2 m pod zemí, nakonec byla přesně 1 m. Pak jsme vykopali díru pro přípojku vody, připravili výkop pro usazení vodoměrné šachty, kterou po nás opět požadoval VaK. Na obci bylo domluvené, že po zhotovení přípojky mi zasypou výkop a před mým příjezdem na "dovolenou" (kdy měli začít stavební práce) posečou pozemek.

Co však čert nechtěl ... VaK přípojku zhotovil, ale dali mi ji o 50 cm blíže do pozemku. Za normálních okolností by to nebyl problém, ale bohužel máme na 4 m od silnice k domu převýšení 1 m, takže je vodoměrná šachta utopená.

Bohužel po příjezdu na pozemek jsem zažil šok, protože tam byla narostlá dvoumetrová tráva, takže šup do půjčovny půjčit křoviňák a rychle sekat. Měl jsem nahrubo vyměřené základy domu, tak jsem to nahrubo vzal okolo. Geodeti přijeli o půl hodiny dřív, takže jsem nestihl nařezat do špičky střešní latě na lavičky. Nakonec jsem musel ještě dosekávat. Vyměřili roxorama čistou vnější hranu výkopu pro základové pasy. Nakonec jsme udělali ve třech lidech 8 laviček, což trvalo asi tři hodiny. Geodeti mladí, šikovní, ale ve 30 °C jílovitá hlína s drobným kamením tvrdá jako kámen. Měl jsem ruce jak opice, ale naštěstí jeden z geodetů pomáhal zatloukat. Jak jsem zjistil, z obce sice stihli zahrabat vodovodní přípojku, ale vzhledem k dovoleným a létu už nebyli lidi aby mi to posekali, sotva stíhali sekat svoje. Chápu, co se dá dělat. Pro jistotu jsem si tak pořídil za cca 2.500,- svůj motorový křovinořez (nakonec to vypadá, že už snad nebude třeba ... uvidíme).

Poté jsem si půjčil v DEKu samonivelační laser. Bohužel automatický stativ neměli, ale i s manuálním jsem si vystačil. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil princip fungování, ale nakonec to šlo. Přijel bagrista a jali jsme se kopání. Pozemek nebyl srovnaný, aby se ušetřilo. Stejně v místě, kde bude stát dům, už ornice nebyla. V nejnižším místě pozemku tak byla projektantem požadovaná 40cm hloubka výkopu, na nejvyšší straně to bylo přes metr. Další den se začistil výkop, do něj se dal zemnící pásek, v rozích napojil desítku drát a v místě pro rozvaděč ohnul a napojil zemnící pásek. Byl to boj v jednom člověku, chyběl mi drát, ale naštěstí vedle o pár vesnic měl pán zbytek, takže to klaplo.

Další den jsem podložil zemnící pásek, natřel spoje gumoasfaltem a podložil ho. Pak jsem začal do výkopu skládat armovací koše a pomocí vazačky půjčené z DEKu (výborná hračka) jsem je svázal k sobě. To už mi volal nervozní technik z betonárky, jak to se mnou vypadá, že nemá jen mě. Do toho mi každých 10 minut někdo volal a já pořád lezl do výkopu a z výkopu. Celé jsem to dělal sám, v kombinaci s teplotou 30 °C smrtelná kombinace. Večer jsem chodil spát ve 20:30 a spal jsem jak malé dítě. Naštěstí jsem to měl ve 12 hod. hotové, podložené, tak mohli dovézt beton.

Na výkop z boku jsem před vrácením niveláku stihl načmárat sprejem +/- hladinu kam až má beton být. Bohužel jsem tam už nestihl dát roxory, abych to podle nich stahoval do roviny. Udělal jsem si proto pak na radu řidiče mixopumpy tzv. letadlo, a tím jsem beton "hutnil", kdy se trošku rozlil do roviny. Není to 100% ale +/- autobus je to OK.

Svislé roxory jsem měl už nastříhané, takže jsem na ně nasprejoval z jedné strany 25 cm a až k rysce jsem je po 50 cm zapíchal do betonu. Kromě jedné krátké strany to vše pasovalo. Tam, kde ne, jsem roxory užezal flexou a znovu navrtal vedle. V místě pro komín byl výkop vzhledem k atypicky tvarované lžíci trošku větší. Naštěstí do něj padl zbytek betonu, který vytvořil takovou hromádku připomínající lidský exkrement. Nenapadlo mne to srovnat, ale nakonec to nevadilo.

Ve smlouvě z betonárky bylo napsané, že 500 Kč za čištění každého mixu, pokud na pozemku není k dispozici voda. Takže jsem se snažil kmitat, abych tam napojil hadici a byla voda, protože to bylo spočítané (a objednané) na 2 mixy a 1 mixopumpu. Bohužel na VaKu mi tvrdili, že to zapojí jen po vodoměr a pak si tam můžu dát co chci a že hadice do vodoměrné šachty půjde dát. Samozřejmě prdlačky, z vodoměrné šachty vývod ven, takže moje přechodky a šroubení bylo k ničemu. Nakonce jsem na potřetí volal technikovi VaK, že mi to nejde zapojit. Tak mi popsal jak to udělat a naštěstí se povedlo. Nakonec to není pravda, vozí si vodu vlastní takže jsem se zbytečně hnal, aby fungovala voda, ale co, aspoň bude na jaro připravená.

Tou dobou jsem už byl z rodinných důvodu 2-3 dny ve skluzu, tak jsem požádal souseda, o kterém jsme věděli, že je zedník, o pomoc s vystavěním ztraceného bednění. Což o to, samotné vystavění bych s vypětím sil zvládnul, ale byl jsem už hodně unavený, vysílený a po týdnu úmorné dřiny ve 30 °C jsem už nevěděl, co dřív. Se sousedem jsme tak založili rohy. Kromě jednoho, kde to letělo o 1 cm, to všechno na mm sedělo. Druhý den přišel s kolegou, tak jsme ve třech lidech za 2 h vyskládali 390 ks ZB, celkem 50 m2, 4 řady na výšku. Boky jsou rovné, vršek kopíruje nerovnosti základového pasu, ale to nevadí, to schová deska, která se stejně musí obednit.

Navezl jsem si pak 22mm OSB desky (na bednění desky). Bohužel jsem to "inteligentně" opřel o přední sedačku a v zatáčce mi to zamáčklo vodítko pro hlavovou opěrku. Desky jsem pak na délku nařezal na polovinu. Deska má mít tl. 15 cm, takže deska 625 mm na polovinu je akorát. Odjel jsem pak domů.

Na další "dovolenou" jsem se akorát potkal s dělníky, co vedle v ulici sundávali betonové panely a připravovali silnici k udělání klasické asfaltové silnice. Nenápadně jsem je požádal, zda by se nenašla nějaká hlína a hle... Obalil jsem ZB kolem dokola igelitem (aby se na jaře odhrnula hlína, sundal igelit a ZB bylo čisté pro navaření IPY) a přihrnul z venku krásnou hlínou, kterou mi dovezli. Tu mi tam rozvozilo UNC zapůjčené i s řidičem z obce.

Do ZB se osadily chráničky na elektro, vodu, odpad a dále jsem protáhnul chráničkou trubku na vodu, co půjde na šířku skrz desku ven na zahradu do nádrže na dešťovou vodu. Původně měla být vyvedená rovnou na WC, ale projistotu jsem jí vyvedl v místě technické místnosti. Z OSB desek jsem pak udělal bednění pro komín a podle betonového exkrementu z minula jsem jej zařezal, aby byl v rovině a usadil asi na páté měření na přesné místo, kde má být. Pak přijela mixopumpa a jeden mix, vylilo se ZB a "metráček" pod komínem. Původně mělo vyjít ZB na 12 m3, tak jsem objednal 13 m3, nakonec stačilo 11 m3, tak jsem zbytek vylil dovnitř základů podél ZB. Ze ZB nepraskla ani jedna tvárnice (jak všichni vyhrožovali), z čehož jsem měl radost. Bohužel mi to nedošlo a místo toho, abych tvárnice neplnil po okraj, mám někde dokonce přeplněno (ale co už).

Bagrista mi pak dovezl hlínu na terénní úpravy okolo pozemku, aby se pozemek srovnal +/- do roviny tak cca 10 cm pod ZB. Pak mi tam z firmy začali navážet materiál. Kdyby nás ZPF nezdrželo, tak jsem měl hotovou desku a materiál by šel na desku, tak je to holt vedle desky.

Přemýšlel jsem, čím vyplnit vnitřek desky, skoro 100 m3 + doprava čehokoliv nevycházelo zrovna 2x levně. O makadamu jsem tak přestal uvažovat hned, jak jsem viděl cenu za m3. Nejlevněji by vycházel m3 betonového recyklátu od nejmenovaného výrobce betonových tašek. Pořád to bylo 16.000,- + doprava. Nakonec jsem přes souseda, který také staví, sehnal telefon na človíčka, který mí zdarma přivezl kamenitou hlínu.

Bagrista mi pak udělal drážku pro chráničku s potrubím na dešťovou vodu, tu zapískoval a do desky naházel tu hlínu. Já jsem si pak půjčil žábu a začala z mého pohledu prozatím fyzicky nejnamáhavější část stavby. Žába cca 68 kg, trvalo 2h, než jsem přišel na ten správný grif. Celkem jsem to dělal 3x2 h. Propotil jsem durch tři trička, tři mikiny a dvě bundy. Takhle jsem se nevypotil ani při chřipce. Nakonec jsem už končil a začalo pršet. Hlína v desce se nelepila, ale na cca 6 metrech mezi deskou a garáží jsem měl vyjeté koleje od auta, co mi vezlo materiál, mokro a ten jílový podklad strašně lepil. V garáži jsem pak žábu očistil, dolil benzín a nechal vystydnout. Odřezky OSB jsem pak naházel na ten bordel venku, nacouval autem ke garáži a žábu úspěšně odvezl a vrátil.

Do toho jsem bohužel bez přemýšlení v době největšího frmolu jednomu ze sousedů odsouhlasil, že mi tam může navézt hlínu s cihlama, že to pak někde použiju. Bordelu je v hlíně dost a je to cca 10-15 Tatrovek. Teď si klepu na čelo, že jsem nebyl asertivní a neřekl "NE". Mělo mi být hned divné, že se mne ptal 3x, ačkoliv jsem mu to už předtím potvrdil.

No co, chtěl jsem překatrovat, ale na katrovačku bylo na pozemku moc mokro, takže katrovačku (co by jí nakládal bagr) půjčili jinam. Takže si seženu prosévací síto a budu to prosévat ručně. Cihly a kamenný nepořádek nakonec použiju na zasypání kolejí a jílu mezi deskou a garáží, abych se nelepil. 3 cm na botách i na žábě, kterou jsem předtím stěhoval, mi stačilo.

Ještě přikrýt dovezené překlady, aby na ně nepršelo, a pro letošek mám hotovo. Když přestane pršet a hlína nebude mokrá, tak jí budu mezi svátky prohazovat. Tak uvidíme, kolik se toho povede. Ale po šestihodinovém cvičení s žábou mě totálně bolí ruce a jsem KO, tak snad to zítra nebude horší.

Po svátcích nechám navézt další hlínu do desky a při další stavební dovolené si půjčím žábu a zas budu cvičit. Bohužel deska jezdí prý dobře jen po kamení, takže na tu si ještě minimálně jednu až dvě stavební dovolené počkám. Na jaře mám v plánu vybagrovat drážky pro kanalizaci, tu napojit, zapískovat, lehce uhutnit, nasypat štěrk/makadam, obednit OSB, nasypat KARI a teoreticky v březnu by mohla být hotová deska. Dřív to kvůli počasí a dovolené nestihnu. Tak snad tu hrubou stavbu, co jsem původně plánoval letos, stihnu příští rok.

Omlouvám se za obrovskou slohovku, původní myšlenka byla psát to po etapách jako jednotlivé články, ale nestíhám psát ani stavební denník nebo výdaje, natož tohle.

Všem hodně zdaru.


Začátek - terénky, pasy, založení ZB

$
0
0
Začátek - terénky, pasy, založení ZB

Na začátku byl, jako asi u všech, výběr vhodného a cenově dostupného pozemku. Podařilo se nám koupit od obce 1410 m2 pozemku za 990 Kč/m2, mírný svah (mírný je teda hodně relativní pojem).

Voda, kanalizace, elektřina na okraji pozemku. Pozemek byl plný náletů a než se vůbec začaly dělat terénní úpravy, tak jsme ho dvakrát "odlesňovali". Byla to upocená ruční práce. Obec nám vyšla vstříc a na nálety nám přistavili kontejner - bezplatně. A také si ho pak plný a našlapaný odvezli.

Když už jsme nevydrželi s nervy během čekání na stavební povolení, tak jsme v dubnu 2019 začali bagrovat. Terénní úpravy byly nečakně rozsáhlé.

Odvezli jsme cca 50 sklápěček zeminy a další jsme si nechali na pozemku na potom. Po hrubých úpravách jsme začali dolaďovat přesnější tvary. Hrábli jsme do pasů, které nám před tím vytyčil geodet vzhledem k tomu, že to máme ve svahu. Vyhloubily se pasy - velký pásový bagr strávil na pozemku 3 dny - celkem cca 24 hodin.

Hurá, máme pasy a jdeme na věci, které budou v nich. Prostupy, zemnící pásek a jelikož jsme se rozhodli vylívat na dvakrát, tak i bednění. Vše v jednom až dvou lidech. Pasy - dolní část jsme vylili a padlo do nich 44 m3 betonu. Strašný! 

Druhý den se začalo odbědňovat. Opět jsem objednal geodeta, aby nám nastřílel rohy pro založení ZB - založili jsme hlavní opěrnou zeď. Tady se ukázalo jako dobré si to po něm projít s pásmem. Projektant mu poslal špatná čísla a jeden roh byl "mimo".

Zároveň probíhala příprava horní části základů, které jsou "schodovité" do svahu.

Dům není podsklepený, v dolní části bude garáž a na svahu pak samotný dům - bungalov. Základy jsou částečna společné. Opět se dotáhl zemnící pásek, prostupy a šalování na "schodovité" základy. Pak už jsme čekali na příjezd Tatry s betonem, jelikož ta jediná se do svahu vyškrábe.

Padly 3 mixy, takže 18 m3 betonu. Beton byl hustší, aby se nevylily schody, a o to těžší s ním byla práce. Podařilo se a druhý den následovalo opět odbednění - základové pasy hotové.

Poté jsme pokračovali v zakládání dolní části základů (garáž). Geodet opět zaměřil a vyznačil doby na horní části pasů.

Pokračovali jsme a připravovali dolní část na vylití základové desky garáže.

Nejdřív terasu, pak dům!

$
0
0
Nejdřív terasu, pak dům!

Stavba ve svahu má několik specifik. Jedním z nich, alespoň v našem případě, byla nutnost vybudovat nejprve terasu a až pak dům.

S tímhle řešením jsme se do té doby nesetkali a samotné nás překvapilo. Když se ale začalo kopat, pochopili jsme. Odhrnout všechnu hlínu naráz a pak ji z místa stavby odvozit (pro zajištění dostatečného manipulačního prostoru), by na našem svažitém pozemku zkrátka nešlo. Protože velká část zeminy měla přijít zpět do prostor terasy ze ztraceného bednění, ukázala se tahle volba jako šťastná.

Terasa o rozloze 83 m2 je zasazena do svahu s úhlem sklonu 12°. Takto svažitému pozemku zhruba odpovídá 21% stoupání = převýšení 21 m na každých 100 m. Jenže v místě samotné stavby to bylo ještě víc.

Celý prostor terasy vybudované ze ztraceného bednění se zavozil vykopanou zeminou a zhutnil se. Betonáž základové desky terasy proběhla 8. července 2019. Díky našim svědomitým a opravdu precizním zedníkům si můžeme užívat nádherný výhled, který nám tahle plocha poskytla.

Původně jsme se s manželem domnívali, že si hrubou stavbu postavíme sami. Vlastníma rukama. Obavy byly velké, ale těšení a nadšení též. Studovali jsme všemožné materiály, sjížděli stavební videa na YouTube, četli chytré knížky. Nakonec vše dopadlo jinak. Vlastní práce si na domě užijeme ještě dost, ale nebude to na hrubé stavbě. Z časových i logistických důvodů řešíme stavební práce zatím subdodavatelsky. A jsme spokojení. Dosud velmi (snad to tak bude i nadále).

Zcela otevřeně musím připustit, že bez našeho stavbyvedoucího a zkušeného stavebního dozoru bychom my, jako laici, nedokázali dost dobře posoudit některá úskalí projektové dokumentace a rýsující se problémy vyřešit včas (potřeba hlubších základových pasů, chybné výškové umístění garáže a řady dalších). Ani tak se bohužel nepodařilo zavčas podchytit úplně vše, což nás stálo (a v budoucnu ještě nejspíš bude stát) další finance. Ale o tom až příště.

Více si můžete přečíst na našem blogu bydlimeulesa.cz

Základová deska

$
0
0
Základová deska hotová

Na konci června jsme začali s přípravami na základovou desku. Z geologického hlediska se jedná o nenáročnou stavbu a není třeba složitých úprav.

Objednal se bagr na skrývku ornice.

Vzhledem k tomu, že pod naším pozemkem je stoletá voda, nemůžeme mít vchod na úrovni zeminy a musí se zvednou výš o 750 mm. Skrývka ornice tudíž proběhla v co nejmenší hloubce a  někde jsme téměř nic nehrabali. Vzhledem k nerovnostem na pozemku byla skrývka ornice v jedné části v hloubce 30 cm a na druhé straně 0 cm.

Poté se pozval geodet, který nám změřil přesnou výšku stoleté vody a doporučil hloubku základových pasů na 800 mm a šíři na 500 mm. Opět přijel bagr a vybagroval nám základové pasy.

7.7. 2019 - Položili jsme zemnící pásek, položili prostupy na odpady a elekřinu a další týden přijeli z betonárky vylít základové pasy. Objednali jsme ztracené bednení a na založení rohů jsme si pozvali odborníka.

20. 7. 2019 - zakládání rohů trvalo zhruba 3 - 4 hodiny. Tři řady ztraceného bednění nám ve dvou lidech a s občasnou výpomocí trvaly 3 víkendy a několik večerů po práci. :)

7. 9. 2019 - betonáž ztraceného bednění

9. 9. 2019 - navežení kameniva a písku a příprava trubek na odpad a vodu.

17. 9. 2019 - položené a hotové odpady

21. 9. 2019 - dovážka štěrku a během dne bylo hotovo a připraveno na pokládku kari sítí. Další týden jsme se pustili do extruďáku a měli jsme připraveno na vylití.

23. 10. 2019 - vylitá základová deska a pozval se bagrista na vybagrování jímky. Pak už jsme jen položili trubky a zarovnali terén.

Během listopadu se objednal Ytong, který máme složený na desce.

Dále jsme si zařídili střechu a okna.

Začít stavět máme v plánu zase v průběhu února.

Práce s aku vazačem armatur

$
0
0
Práce s aku vazačem armatur

Vázání výztuže můžeme provádět různými způsoby. Téměř vždy se jedná o vcelku časově náročnou činnost. Možností, jak vyzrát na tuto aktivitu, je použití AKU vazače armatur s vázacím drátem navinutým na cívce. Tento přístroj lze zapůjčit například v DEK půjčovně.

 

Základová deska, opěrná stěna a betonování

$
0
0
Základová deska, opěrná stěna a betonování

Na tuhle etapu jsme se hodně dlouho těšili. Betonování základové desky domu proběhlo 24. 7. 2019. Bohužel jsme nemohli být “u toho”.

Na pozemek, který se nachází ne zrovna blízko od našeho současného bydliště, jsme se tak dostali až o několik dní později. O zalévání desky i opěrné zdi se postarali pánové stavaři. Opět velmi dobře.

Co se zastavěných ploch týče, podle projektové dokumentace vychází takto:

  • samotný dům 191,4 m2
  • terasa 82,8 m2
  • sklad s dílnou a garážové stání 63,5 m2

 Součástí základové desky je zpevněný základ s vlastními základovými pasy pod budoucí krbovou vložkou (běžně vážící 150 kg a víc) a plánovaným kamenným obezděním (o možné hmotnosti až 450 kg/m2), zpevněný základ o únosnosti min. 800 kg/m2 v místě vymezeném pro venkovní vířivku, a jedna “specialitka”. Vynechaný prostor na “záhon” pod velkým oknem v základové desce terasy.

Za myšlenkou záhonu stála romantická představa odpočinku ve window seat za zvuků praskajícího dřeva v krbu a idea ničím nerušeného výhledu z rozměrného okna – přes traviny pohupující se ve větru – na terasu ven a dál; protnutá s nutností nalezení místa, kde by mohla kořenit popínavá dřevina, v budoucnu obrůstající 1/3 fasády domu. A také přesvědčení, že na prostorné, jihozápadně orientované terase, bude se záhonem zase o něco příjemnější mikroklima.

Toliko plány. Víc ukáže čas. Zatím si sumíruji (alespoň v mysli) článek, na co při budování takového záhonu v terase myslet (inspirováno vlastními zkušenostmi), co se nám osvědčilo a co bychom příště udělali možná lépe.

Více o stavbě našeho domu se můžete dočíst na bydlimeulesa.cz

 

Vytyčení prostoru stavby a skrývka ornice

$
0
0
Vytyčení prostoru stavby a skrývka ornice

Jak dělám vytyčení prostoru pro stavbu a skrývku já? Před samotným bagrováním základových pasů je nutné shrnout ornici a umístit někde bokem na parcele.

Odstranit ornici je potřeba s nějakým rozumným přesahem proti plánované velikosti domu kvůli zlepšení manipulace. Samozřejmě, čím víc, tím líp. Ale zase je zbytečné odstraňovat 5 metrů na každou stranu.

Na straně pozemku jsou dva body u kterých „jistě vím“, že určují roh parcely. Od těch lze snadno 30m pásmem naměřit půdorys domu a k němu přidat 1,5 až 2 metry na každou stranu. Obvod jsem naznačil červeným sprejem tak, aby bagrista mohl v klidu odstranit vrchní vrstvu zeminy. Správnou velikost je dobré měřit nejenom od výchozích bodů, ale měřit i úhlopříčky, a ty porovnat s vypočítanou úhlopříčkou stavby (viz Pythagorova věta). To je ostatně dobré dělat vždy, když se řeší správná rovinnost čtvercové, nebo obdélníkové stavby (třeba i garáže).

Vyměření nebyl zas takový problém. Horší bylo v půlce června sehnat někoho, kdo by to mohl vyhrabat. Všichni mají buď úplně plno, nebo zrovna dovolenou. Po několika telefonátech se mi podařilo sehnat bagristu, který by skrývku provedl.

{{tip|wholeWidth}}Tip: Bagristu začněte shánět dostatečně dlouho dopředu. Když začnete na poslední chvíli, budou mít všichni plno.{{/tip}}

Dohoda na místě byla rychlá - vyhrabat hlínu a hodit na kupu. Celkem to trvalo asi 3 hodiny. No, ručně bych to dělat nechtěl. Nyní je možná nechat naměřit přesnou pozici základových pasů geodetem. 

Články ohledně této stavby vychází také na mé stránce www.mylms.cz/stavba-domu/

Přesné vytyčení stavby a parcely a bagrování pasů

$
0
0
Přesné vytyčení stavby a parcely a bagrování pasů

Po skrývce ornice je možné přistoupit k započetí stavby jako takové. Nejprve je nutné vyměřit přesnou polohu domu. V mém případě se jedná pouze o 4 body, protože dům bude obdélníkový. 

V případě různých tvarů „L“, „T“, apod. je dobré si nechat naměřit bodů více. To platí dvojnásob, pokud je dům ve svahu – při měření obyčejným pásmem od bodu k bodu se převýšení promítá do samotného půdorysu, a tak např. při 10m délce stěny a 1,5m převýšení je délka cca 10,11 m. To už je více než 10cm chyba.

Sehnal jsem tedy geodeta, který mi vyměřil jak pozici domu, tak i samotné body parcely.

Původně jsem myslel, že dva body jsou jasné – jeden bod jde středem pojistkového sloupku (ten byl v pořádku), a druhý bod byl označen nějakým dřevěným kolíkem. Druhý bod byl ale asi o 20 cm jinde, pod 10cm vrstvou štěrku a hlíny. Geodet píchl měřící tyč do země a udal přesné místo bodu, který tam opravdu byl. Jde vidět, že je ta mašina opravdu přesná. A že při předchozím zaměřování chlapi nechlastali.

Postupně se vyměřily jednotlivé rohy parcely a poté rohy domu. Ve všech rozích se zapíchly kolíky označené reflexní barvou. Na rohy základů jsem použil 0,5m roxory Φ8 mm; na koncích samozřejmě taky svítivě označené. Od těchto bodů se podle dokumentace vyměří samotné základové pasy – je nutné k tloušťce pasů připočítat nějaký ten centimetr navíc, aby bylo poté možné znovu označit rohy ztraceného bednění a to pohodlně usadit. Ale pokud se zemina sype jako tady, může se to udělat „napřesno“ a stejně to bude větší.

Vyměřování pasů je jednoduché, stačí pásmo, provázek a buď vápno (doporučuji), nebo barva na vytyčení čar (zbytečně drahé). A pak samozřejmě projektová dokumentace a ideálně i kalkulačka na kontrolu délek a úhlopříček.

My jsme použili označení vápnem. Na celek byla potřeba asi polovina 25kg pytle. A to jenom kvůli tomu, že přes noc zapršelo a trochu to ty čáry smazalo. Tak jsem je ještě jednou přeznačil. Do vyměřených bodů se zapíchly krátké roxory a mezi nimi se natáhl provázek. Na ten se z lopatky sypalo vápno. Na lopatku stačilo nabrat vápno a roxorem do ní klepat – tímto způsobem šlo označování velice rychle.

Na další den byl objednán bagr, který vše 40cm lžící vyhrabal. Půda v místě stavby je kamenitá a cca v 80 cm začíná skála. Takže se stěny výkopu trochu sesypávaly. Nyní je potřeba rychle udělat uzemnění, prostupy, vyšalovat a zalít betonem…

Půl roku neprší a den po bagrování slejvák jak prase. Části výkopu se sesypaly, takže se to muselo znovu ručně vyhrabávat.

Dále bylo nutné trochu obednit rohy, aby tam nepadlo zbytečně moc betonu.

Rychle zalít betonem, kopat to znovu nechci…

Články ohledně této stavby vychází také na mé stránce www.mylms.cz/stavba-domu/

 


Uzemnění a prostupy

$
0
0
Uzemnění a prostupy

Po vybagrování základových pasů a po jejich částečném sesunutí nastala rychlá akce – „vše dodělat a zalít betonem“. Nechtěli jsme riskovat další sesuvy hlíny do zákopů.

Bohužel to nejde jen tak. Některé rohy byly sesypané (půda je kamenitá), před zalitím je dále potřeba vyrobit základový zemnič a prostupy pro přívod elektřiny, vody, vývod odpadu atd.

První etapa byl základový zemnič. V celém vybagrovaném základu je natažen pásek FeZn 30×4. Celkem padla tři 25kg klubka. V rozích domu a v místě, kde bude rozvaděč, jsou vyvedeny FeZn dráty o průměru 10 mm. Všechny spoje jsou provedeny zdvojeně svorkami a natřeny gumoasfaltem. Na vývody poté přijde buď smršťovací bužírka, nebo taky gumoasfalt, jako ochrana proti korozi.

Nejdříve jsem vedle zákopu rozmotal pásek, který se poté do zákopu vložil. To se opakovalo celkem třikrát s jednotlivými klubky. Práce je jednodušší než to rozmotávat přímo v zákopu. Pásek bylo potřeba na několika místech přeříznout – to jsem prováděl obyčejnou pilkou na železo, aby se nepoškodil „pozink“ teplem. Ale myslím si, že je to úplně jedno. Poté byly pásky sešroubovány spojkami pásek-pásek a pásek-drát. Spoje zaizolovány proti vlhkosti gumoasfaltem a pásek je podložen kusy zámkové dlažby tak, aby se nedotýkal země – aby bylo zajištěno oblití alespoň 5cm vrstvou betonu. Vrstva betonu zajistí ochranu proti korozi. Navíc v této hloubce je beton vlhký, takže je zajištěna požadovaná vodivost.

 Spotřebovaný materiál na zemnič:

  • Z250 Páska FeZn 30×4 – 3 klubka po 25 kg
  • Z215 Drát 10 mm – cca 20 m
  • V110 SR 2b Svorka páska-páska – 18 ks
  • V050 SK Svorka křížová – 10 ks
  • Smršťovací bužírka na vývody – 4 ks
  • Zámková dlažba na podložení – cca 20 ks

Prostupy základy jsem vyrobil z KG trubek o průměru 160 mm. Jeden pro odpad, další pro přívod vody, elektřiny, osvětlení zahrady atd. Na druhé straně domu další tři trubky pro trubky pro tepelné čerpadlo země – voda. Trubky jsou zakráceny na šířku pasu a na koncích zapěněny. Okolo jsou zapíchány roxory Ø 8 mm a vše zdrátováno. Kolem trubek jsou kvůli zesílení vloženy další roxory.

Následovalo jakési bednění rohů tak, aby nebylo potřeba zbytečně moc betonu. To je z lepených desek různě sešroubovaných k sobě.

Nakonec bylo potřeba vyrobit přepážky. Protože jsou základy ve svahu (dříve jsem říkal v mírném svahu), jsou uprostřed na několika místech 25cm přepážky, které by měly zabránit stékání betonu až dolů. Celkový výškový rozdíl je cca 75 cm jedním směrem (na kratší straně domu) a 50 cm na delší straně domu. Přepážky jsou také z lepených desek, ke stěnám připěněné nízkoexpanzní pěnou a zajištěné zatlučenými kůly proti pohybu.

Před zalitím bude ještě nutné základovou spáru pořádně vyčistit od popadaných kamenů a zeminy…

Články ohledně této stavby vychází také na mé stránce www.mylms.cz/stavba-domu/

Základová deska a přístup na pozemek

$
0
0
Základová deska a přístup na pozemek

Nejprve bylo na pořadu dne zajistit výkopové práce, objednat ztracené bednění a mohli jsme začít se základovou deskou. Aby se tak ale stalo, museli jsme zajistit optimální přístup na zmíněný pozemek.

Vjezd, který budeme mít společný, byl příliš úzký pro průjezd jakékoliv stavební techniky. Naštěstí se nám povedlo domluvit se s ochotným sousedem na odbagrování přebytečné zeminy a tím jsme si přístup na naši stavbu značně usnadnili. Zároveň nám povolil na jeho odbagrované polovině uskladnit přebytečný materiál.

V sobotu 2. listopadu 2019 jsme začali se srovnáváním terénu. V následujícím týdnu k nám přišel geodet, aby zaměřil obvod domu a poté mohly začít výkopové práce. Ty probíhaly na dvě etapy z důvodu nedostatku místa okolo domu.

V první etapě byly vykopány pásy spodní části domu a středového základu, které jsme ihned poté zalili betonem.

Následně pokračovaly práce s horní částí terénu.

V blízkosti našeho stavebního pozemku se nachází skála, která sousedům značně zkomplikovala stavbu. My jsme měli štěstí, jelikož na našem stavebním pozemku byly „pouze“ velké kameny. I ty nás ale při bagrování pěkně potrápily. Kameny nám ztížily výkop pásu a také „padlo“ více betonu, o kámen jsme ale neměli nouzi.

Během další soboty jsme rozmístili ztracené bednění, které jsme následně vyvázali železem.

Začátkem následujícího týdne jsme vše zalili betonem. Kvůli zhoršenému přístupu jsme místo mixu s korytem museli pozvat mix s pásem.

Dále jsme připravili odpady a mohli jsme začít navážet a hutnit zeminu i odval.

Poté přišel 10. prosinec a my konečně zalili základovou desku.

V průběhu všech popsaných prací ještě proběhlo kácení dřeva na vazbu, které jsme 10. ledna nařezali a o víkendu složili.

Zalití základových pasů betonem

$
0
0
Zalití základových pasů betonem

Protože je zemina kamenitá a nestabilní, bylo potřeba vybagrované pasy co nejrychleji zalít betonem, aby se nebortily. Tomu předcházela montáž uzemnění, prostupů atd.

Po dokončení bednění rohů jsem se pustil do vyměření výšky základů a výroby přepážek. Nevěděl jsem totiž, jak hodně šikmo jde beton do pasů vylít. Zároveň kvůli sesýpání jsem to neladil na "milimetry", ale alespoň přibližnou rovinu je potřeba dodržet. Stejně se to pak musí dohnat u ztraceného bednění.

Začal jsem tedy v nejnižším místě základů. Na vrch pasu jsem nakreslil čáru a tu pomocí vodováhy a nivelačního přístroje držel v rovině. Když byla úroveň terénu cca 25 cm nad čarou (výška ZB), tak jsem na toto místo vložil přepážku a začal kreslit čáru o 25 cm výš. Takto jsem obešel vše.

Celkem bylo potřeba vyrobit nějakých 10 přepážek. Zbylé nepřesnosti se dorovnají při zakládání ZB. Celkově montáž přepážek trvala cca 3 dny. Pokaždé se sesypala část zeminy do výkopu a někdy docela vadilo uzemnění. Ale dalo se to zmáknout. Na přepážky byly použity dřevěné desky a obyčejná nehoblovaná prkna cca 2,5 x 12 cm, která jsem řezal elektrickou motorovou pilou - super pomocník. Vše se k sobě šroubovalo vruty s torx hlavou - ta nestrhává bit v aku-šroubováku a lze je snadno vyšroubovat při rozebírání.

 

Před objednávkou jsem změřil celkovou délku pasů, vynásobil průměrnou výškou a šířkou a spočítal přibližné množství betonu C12/15. Za pár dnů dorazil mix. Před betonáží se bednění rohů nastříkalo silikonovým olejem kvůli snadnější demontáži. Začalo se lít odspodu směrem nahoru. Beton je řídký a zas tak rychle netuhne, takže pod některými přepážkami protékal. Ty bylo potřeba protáhnout více ke dnu výkopu. Celkem do základů padlo cca 28 m3 betonu, na stavbě se otočilo 5 mixů. Doba samotné betonáže byla cca 3 hodiny v 5 lidech.

Po asi 4 hodinách se do pasů zapíchaly po 0,5 metru roxory o průměru 8 mm. Ty budou zpevňovat přechod pasy-ztracené bednění. Začalo se i s postupným odbedňováním - v místech, kde byl beton ještě moc měkký se pokračovalo až nakonec. Přepážky se rozšroubovaly (zde oceníte šrouby s hlavou torx) a postupně vytahaly. Místa po přepážkách se zaplnila betonem a zhutnila, aby pasy byly monolit. Tato místa stejně ještě budou více vyztužena roxory.

Celkově akce trvala s přestávkami "celý den". Od 7 do 11 hodin betonáž s úklidem, celkem v 5 lidech. Od 15 do 20 hodin odbedňování, mytí desek (pokud je na dřevě beton, více se tupí pila) a úklid stavebního dřeva ve 2 a pak 3 osobách. Nakonec se beton pokropil vodou aby nezačal praskat.

Druhý den svítilo slunce, takže bylo potřeba taky několikrát beton pokropit. Další dny pršelo, takže byla práce o něco jednodušší...

Dále bude následovat spočítání množství a objednání materiálu na základovou desku, resp. podkladní beton. Ze ztraceného bednění bude potřeba vytvořit rovinu, natahat odpadní trubky, prostupy pro vodu, elektřinu atd.

Články ohledně této stavby vychází také na mé stránce www.mylms.cz/stavba-domu/

Finále základové desky

$
0
0
Finále základové desky

Přesně po tří měsíční pauze zpět na stavbu. Zima byla sice kupodivu příznivá, nicméně příjezdová komunikace ke stavbě byla velmi rozmáčená a rozbahněná, tudiž absolutně nepoužitelná.

Se starostou obce jsem se domluvill, že mi cestu zasypou recyklátem, ať se zpevní a dá se použít.

Ve stavebninách jsem si objednal kari sítě a OSB desky na šalunk a v sobotu 28.3.2020 jsme společně s otcem a kamarádem udělali bednění kolem desky dle výšky, kterou jsem měl vyznačenou. Práce šla ze začátku špatně, ale jakmile jsme udělali první stěnu, pochytili jsme, jak to máme dělat, aby to šlo dobře, rychle a hlavně, aby to bylo pevné. První stěna nám zabrala skoro 2 hodiny, pak zbývající 3 stěny už byli za 2 hodinky hotové.

Potom jsme na desku rozmístili kari sítě s oky 10x10 a drátem 8 mm. Tady tohle byla moje chyba, jelikož jsem špatně udělal objednávku. V projektu mám kari sítě 15x15 a drát 6 mm. No co už, bude to pevnější.

Sítě jsem pokládal přes tři oka přes sebe.

Dva dny na to jsem si našel zábavu s drátováním. Můžu říct, že jsem pracoval doslova a do písmene do roztrhání. Kamarád mi doporučil perfektní vychytávku. Koupil jsem si za pár korun radlovací hák a radlovací drátky. Já vím, objevil jsem Ameriku, ale měl jsem z toho ohromnou radost, protože práce šla krásně od ruky.

Nastal den D - betonování.

Z tohoto jsem měl největší hrůzu. Pro jistotu jsem si domluvil dostatek pomocníků, půjčil jsem si vibrační lištu a než přivezli beton, tak jsem několikrát zkontroloval bednění a pro jistotu ještě vyztužoval, co kdyby náhodou.

Celkem padlo 15 m3 betonu, přesně o 1 m3 víc, než co jsem měl objednáno, takže to probíhalo stylem, že necelou hodinku se betonovalo a vyčerpalo se 14 m3, pak se 30 minut čekalo, než dovezou chybějící beton, aby se pak 10 minut betonovalo. Celé jsme to pak stáhli vibrační lištou a překontrolovali výšky.

Myslím, že na to že jsem to dělal poprvé v životě (myslím takhle na přesno), tak velky úspěch. Dle mého měření mi to neutíká o víc jak cenťák, nicméně nivelák asi řekne něco jiného, ale to až v příštím článku.

Skrývka ornice, vytyčení staveb, výkop

$
0
0
Zahájení výkopových prací

Přišlo jaro 2019 a my si chtěli zkrátit čas, kdy jsme čekali na stavební povolení. Rozhodli jsme se proto 19. dubna ohraničit pozemek a vytyčit stavby domu a garáže, abychom věděli, kde strhnout ornici. A jelikož oba máme sedavé zaměstnání, rozhodli jsme se udělat to růčo.

Byli jsme připraveni. Manžel byl hodný a tak mu Ježíšek pod stromeček donesl rýč, no a já k narozeninám dostala krásné montérky. :) Kolečko už jsme si museli koupit sami. Manžel většinou pracoval s rýčem nebo nakládal kolečka a já jezdila s hlínou, když už jsem nemohla, jezdil manžel a já nakládala.

Musím říct, že než si na nás kolemjdoucí zvykli, dost pravděpodobně jsme jim byli pro smích. Někteří z nich se nás dokonce sem tam ptali, proč to děláme, proč si to nenecháme vykopat. Řekli jsme pravdu, řekli jsme, že si to chceme udělat sami a že stejně nemáme tak úplně nic lepšího na práci.

Jasně mohli jsme doma koukat na telku, ale proč si nedopřát trochu pohybu. A tak jsme kopali a kopali a strženou ornici pro stavbu garáže jsme měli již 28. dubna. Tentýž den jsme začali kopat skrývku pod domem, to už trvalo malinko déle.

Garáž a stání má rozměry 6*12 m, na všech stranách jsme strhli zhruba o půl metru více, tzn, 7*13 m. Dům s terasou má rozměry 11,5*12,4, kopali jsme tedy 12,5*13,5 m.

Mezitím nám byla “stavba povolena” a my se do toho mohli, jak se říká, pořádně obout. :)

Dne 5. června nám geodet vytyčil obě stavby a rohy byly vyznačeny lavičkami. Podle projektu jsme vyměřili a barevným sprejem vyznačili značky pro provedení výkopových prací, což pro mě byla zatím ta nejhorší práce.

Pomocí provázků a olovnice jsme přenesli body, díky kterým jsme mohli vyznačit všechny základy pro obvodové a nosné zdi a komín. Všude byly zapíchané kusy roxorů a mezi nimi roztahané provázky, které jsme nejednou přetrhali.

9. června přijel pán s bagrem a vyhloubil nám základové pasy o hloubce 80-110 cm a šířce 60 cm u domu a 50 cm u garáže (úplně původně mě manžel strašil, že bychom mohli i ty pasy zkusit kopat růčo, ale naštěstí to byl jen velmi špatný vtip). S bagrem to byl fofr, skoro jsem litovala, že jsme se i na tu ornici nevyprdli a dřeli se s tím, na druhou stranu nám to rozhodně neublížilo. Po vyhloubení základových rýh se nám trošku zkazilo počasí a do pasů nám napršelo asi 30 cm vody, kterou jsme ponorným čerpadlem odčerpali a pasy jsme vyčistili od rozmočeného jílu, který se vlivem počasí sesunul.

14. června přijel mix s betonem a vylili jsme pasy garáže. Jelikož jsme od známých slyšeli, že “pádlování betonu v pasech byla fakt ta nejhorší práce celé stavby”, na to pádlování jsme si pozvali posily. Bylo nás na to celkem pět. Samozřejmě zcela zbytečně, beton měl takovou konzistenci, že sotva potřeboval postrčit. Po několikahodinovém tvrdnutí jsme do poloměkkého betonu po pětadvaceti centimetrech zapíchali roxory. V místě, kde je garáž vyzděná, roxory koukaly z betonu cirka 100 cm a v místě, kde je pouze zastřešené stání bez obezdění, jsme roxory nechali koukat asi 50 cm.

Pasy garáže by byly, vzhůru na domek!

Položili jsme zemnící pásek a v rozích domu a v technické místnosti, kde bude elektrorozvaděč, jsme vyvedli zemnící dráty. Veškeré spoje jsou sesvorkovány a natřeny gumoasfaltovým nátěrem. Následně jsme položili prostupy na vodu a elektřinu. Na jednu z trubek jsme přivázali provázek, který nám pak sloužil pro přesnou lokalizaci prostupů. A nakonec, jelikož stavíme v mírném svahu, jsme se rozhodli udělat v pasech “schůdky”, abychom ušetřili za beton. Schůdky byly celkem tři a byly vyrobeny ze střešních latí, prken, OSB desek, roxorů, prakticky jsme využili jakékoli zbytky.

Veškerý dodaný použitý beton byl beton C20/25. Do pasů garáže padlo celkem 13 m3 a do pasů domu 30 m3. V obou případech nám zbyla trocha betonu, ten jsme nechali vylít do prostoru mezi bedněním.

Pozn.: Držáky na zemnící pásek nám vyrobil můj otec - na cca 40 cm dlouhý kousek pásoviny navařil kousek drátu ohlého do tvaru "U" viz fotodokumentace. :)

Přestože jsme 22. 6. měli termín svatby a následně pak několikadenní pobyt na Moravě, tři dny před svatbou jsme museli betonovat pasy domu, jelikož rýhy byly nestabilní, hroutily se a počasí nám příliš nepřálo. Kdybychom betonování nechali až na červenec, vystavovali bychom se riziku dalšího sesypu půdy v místě výkopů. Zvládli jsme to a po vylití pasů jsme do betonu opět zapíchali roxory - ke konci jsme je už museli tlouci, jelikož bylo velké teplo a beton rychle vytvrdl. Roxory jsme z vybetonovaných pasů nechali koukat 80-100 cm.

Jako pomoc pro ohlídání hladiny betonu v pasech jsme si na stěny do rohů nastříkali barevné značky. Nakonec nám ale byly téměř k ničemu, jelikož nám je ten beton zacákal. Po samotném vylití jsme už při rovnání používali nivelační přístroj.

Následovaly téměř dva týdny odpočinku, po kterém nás čekala výstavba ztraceného bednění, o tom ale až v příštím článku.

Stavbě svépomocí zdar! :)

P.S. Fotodokumentaci vylitých pasů domu máme bohužel až z doby, kdy už jsme začali s budováním ztraceného bednění.

 

Viewing all 275 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>