Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - Základy a deska
Viewing all 275 articles
Browse latest View live

Příprava ztraceného bednění

$
0
0
Příprava ztraceného bednění

Zdění bednění jsem prováděl "na sucho". Tvárnice jsou pěkně těžké, každá váží 29 kg ... alespoň jsem trochu nabral svaly.

 


Betonování ztraceného bednění

$
0
0
Betonování ztraceného bednění

Jako že celé prázdniny nepršelo, tak zrovna když betonujeme, tak příjdou ty největší děště. Naštěstí jsme to stihli dopoledne .... ale již připravené vykopané prostupy nám to zaplavilo.

 

Přípravné práce před zděním

$
0
0
Připojení vody a cihly

Ahoj, po delší odmlce doplňuji další článek, tentokrát drobné přípravné práce, zřízení vodovodní přípojky, navezení zdiva.

Co říct, déšť nás provází stále, první pokus připojení nevyšel. Byl jsem na služebce v Budapešti a měl jsem po ránu nepříjemný hovor od vodáků, že je výkop plný vody, takže mě po návratu čekalo čístění výkopu od podsypového písku, ze kterého bylo solidní bahno.

Dál spíš už komenty k fotkám.

Od 18 dubna do 8 května 2017.

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Ahoj stavebníci, po dlouhé době jsme zase zpět a je čas shrnout, co jsme vše stihli udělat. V červnu jsme začali s plotem, ale vzhledem k tomu, že stále nemáme bránu a branku, tak si tuto etapu necháme na jindy. V září nám konečně přijeli udělat přípojky vody, elektřiny a kanalizace. Elektřinu nám celou dělal ČEZ, a tak jsme s tím neměli žádné starosti, na vodu a kanalizaci jsme si najali firmu, a jak už to tak bývá, tak jsme toho později litovali, o tom ale napíšeme samostatný článek, dneska se zaměříme na základovou desku.

V srpnu jsme dostali projekt na baráček, a tak jsme začali hned vyřizovat stavební povolení, kdyby nebyl zádrhel s projektem (bohužel nebyl dle platné vyhlášky, takže se muselo předělávat), tak by vše bylo bez problémů, ale i tak to proběhlo docela rychle, koncem srpna jsme dávali žádost na stavební úřad, 10.10. jsme měli povinné ústní jednání (obec nemá územní plán)  a 1.11. jsme dostali štítek stavba povolena. Mezi tím jsme zvládli i hypotéku, na tu jsme si troufli bez finančního poradce, hned na začátku se objevil první zádrhel a to s pozemkem, který vlastnil jen jeden z nás a tak se musel na katastru přepsat na oba, to trvalo 22 dní.

Mezi tím přijel odhadce, který nám odhadl pozemek, bohužel nám ho odhadl na docela nízkou částku, a tak jsme museli přistoupit na to, že než začneme čerpat hypotéku, postavíme základovou desku ze svého, trochu nás to zaskočilo, ale velký problém to nebyl a tak jsme souhlasili. Koncem října jsme podepsali smlouvy a v listopadu se vrhli na základovou desku.

Jako první přijel geodet, který nám vytyčil, kde bude stát domek, od těchto bodů se vyměřila skrývka a mohl přijet bagr. Skrývka se dělala dva dny, ale to jen proto, že bagrista přijel vždy až odpoledne po práci. Po skrývce přijel zase barg a vykopal kousek na základové pasy, tuhle fázi chtěl vidět stavby vedoucí a tak se muselo čekat, jestli se nebude něco měnit. Naštěstí vše schválil a tak se mohlo pokračovat dál. Po vykopání pasů  jsme položili zemnící pásek a udělali prostupy pro vodu, kanalizaci a elekřinu a mohl se konečně objednat mix s betonem B20. Mix začal jezdit v 8 ráno a v 14hod přijel naposled, celkem se tu otočil 5x. Po vylití jsme do pasů zapíchali výstuže a čekali až vše ztvrdne.

Po vytvrdnutí přijel zase geodet a vytyčil nám rohy ztraceného bednění. Po vytyčení jsme se hned vrhli na založení první řady ztraceného bednění, ve dvou se nám to podařilo za jeden den založit, tentokrát jsme si beton míchali sami v míchačce. Po založení jsme udělali vodorovnou výstuž a na sucho položili druhou řadu ztraceného bednění. Na vylití druhé řady ztraceného bednění jsme si beton raději objednali z betonárky, ten nám ho zvrhl do rohů a lopatama jsme ho házeli do bednění a zárověň pořádně hutnili. Po vytvrdnutí jsme se vrhli na odpady, zároveň nám to přijel okouknout i stavby vedoucí. Po odsouhlasení se začal zavážet a hutnit prostor základové desky. Po řádném zhutnění jsme začali pokládat kari sítě, pod které jsme dávali zámkovou dlažbu, nakonec jsme obednili základovou desku polystyrenem a 6.12. jsme se konečně mohli vrhnout na vylití desky. V 9 ráno přijel první mix s betonem B25 a v 15hod jsme měli konečně hotovo. Po pár dnech se na desku přijel podívat stavby vedoucí, který ji schválil a my ji mohli na zimu přikrýt.

Červen 2018 a příprava na základovou desku

$
0
0
základy

Končí školní rok, takže už nic nebrání tomu pustit se do práce. Všichni pracanti jsou doma, počasí nám přeje a co víc-chuť do práce je s každým slunečním paprskem větší.

14.června jsme zavolali známému a šikovnému bagristovi. Má čas 20.června. Do té doby musí veranda pryč a vše vyklidit do garáže. Je to peklo v tom vedru něco vozit v dodávce tam a zpátky, ale je nás dost a 3 řidiči ze 4 členů domácnosti...to se dá. V prázdné verandě se nám usídlila naše čtyřnohá pomocnice. Spí na rozebrané dlažbě, v prachu. Kouká, co se to děje.

Nastal den D. Je 20.června a kopeme základy našeho nového domova. Už od rána je krásně a vedro. Za 3 hodinky má bagrista Jiří hotovo. I s kávou a koláčem a odvozem skrývky.

22.června dorazil beton. Je to sranda koukat jak chlapi zápasí s rukávem. Domíchávač přijel ve čtyři a za 2 hodiny je hotovo. Sešlo se nás hodně, tak jde práce pěkně od ruky.

23.června už chlapi nemohli ani dospat a pokládají ztracené bednění. Jen rohy, ať se nepropadne základový pás.

24. června je položeno vše. Musí se vyztužit a vylít betonem.

V mezičase od 24. do 30.června jsme stihli zabetonovat ztracené bednění a nachystat vše na další dávku betonu z domíchávače. Tentokráte bude na řadě zákaldová deska a 3 týdny relativní klid. Tedy pokud se schánění cihel dá nazvat klidem... 

30.června je už vše nachystáno na zalití základové desky. Jsme unavení, ale ještě pořád při síle a hlavně neskutečně šťastní.

Další domíchávač přijede 2.7.2018.

Základová deska – část 6.

$
0
0
Základová deska – část 6.

Do země jsme poprvé kopli v polovině dubna 2018. Stavba základové desky začala vyměřením samotné stavby na pozemku dle projektové dokumentace. Po vyměření  byla stržena ornice a odvezena na samostatnou hromadu pro další použití při terénních úpravách. Čekali jsme, že hlína bude kvalitnější, ale tzv. ornice byla jen cca 25 cm a zbytek je jíl.

Po odkrytí ornice se místo samotné stavby srovnalo bagrem za pomoci nivelačního přístroje. Následovalo kopání tzv. základových pásů, které byly metr hluboké a 50 cm široké. Pod základové pásy se umístily vjednom místě tzv. chráničky - příprava na protažení vodovodní a elektrické přípojky.

Základové pásy jsou jen pod obvodovým zdivem, ne pod příčkami. Mimo projekt jsme si nechali udělat hlubší základ v místě, kde bude stát komín, ale dnes už víme, že to bylo zbytečné, komín bude tříplášťový, nerezový, samonosný, zabudován přímo do krbové vložky. Základové pásy se vylily betonem za pomoci nivelačního přístroje, aby bylo vylití pásů co nejrovnější, a to z důvodů,  aby nebyl problém se založením ztraceného bednění na tyto pásy. Ztracené bednění bylo použito o šíři 40 cm. Mezi základový pás a první řadu ztraceného bednění se nachystal v jedno místě prostup pro odpad z domu ven. Do betonu základových pásu byla na kolmo vložena armatura (roxory 12 mm). Po vytvrdnutí betonu (beton pravidelně 2x až 3x denně zaléván vodou pro lepší a kvalitnější zrání)  bylo na tento do dvou řad vyskládáno ztracené bednění, které bylo i podélně provázáno armaturou (stejné roxory). Následně bylo do dvou třetin ztracené bednění vylito betonem. 

Dále se dle projektové dokumentace vyměřily a sestavily odpady. Prostor mezi ztraceným bedněním se vysypal makadamem, který se uvibroval, rozložily se kari sítě, které se provázaly s armaturou ze základových pásů a ze ztraceného bednění. Ztracené bednění se klasicky zašalovalo dřevěným bedněním a to do výšky 18 cm nad ztracené bednění. Odpady se zazátkovaly a celé se to zalilo betonem.  Beton vzhledem k vysokým teplotám jsme pravidelně třikrát denně a zezačátku i víckrát denně zalévali vodou. Desku jsme nechali cca měsíc a půl zrát.

Stavba základové desky trvala cca 3 týdny. Pomáhali nám známí, kteří mají s tímto zkušenosti. S jejich prací jsme byli nadmíru spokojeni – rychle, precizně a levně.

Betonování základové desky

$
0
0
Betonování základové desky

Jako poslední práce loňského roku přišlo na řadu betonování základové desky. Jedná se o první část stavby, na kterou jsem si tak úplně netroufl a taky jsem neměl dostatek pracovních sil. S přípravou bednění a samotným betonováním jsem si proto nechal pomoct.

Na betonování jsme měli super počasí. Ráno krásně zataženo a mlhavo. Kolem poledne se začalo ukazovat sluníčko, ale né tak moc, aby deska vyžadovala kropení. Domíchavač přijel hned ráno a chlapům to šlo od ruky. Bohužel i přes náš pokyn dispečerovi, aby do posledního domíchávače přidal 0,3 kubíku navíc, tak neučinil a právě tato trocha betonu nám pochyběla. Naštěstí chlapi sedli do auta a na vlečňáku zbytek betonu dovezli a vše dodělali.

V letošním roce budu se záznamem stavby pokračovat. Momentálně připravuji lepší místo pro kameru, aby byl kvalitnější záznam z vyšší perspektivy. Začátkem dubna chci začít zdít. Celkově chceme na Vánoce už bydlet v novém, tak uvidíme, jestli to stihneme. Také chystám zaznamenat vlastní výrobu prvků chytré domácnosti za pomocí 3d tisku a celou její instalaci a věnovat této tématice rozsáhlejší článek.

Přístavba RD Buštěhrad

$
0
0
Přístavba RD Buštěhrad

Dobrý den, už i pro mě a mou rodinu začalo stavební jaro a konečně jsem nechal poprvé hrábnout.

Předcházelo tomu všemu stěhování  z dosavadní stavební buňky do nové plechové, ale provizorní garáže, bourání přístěnku a dřevníku. Všechno proto, aby se otevřela plocha na budoucí přístavbu. Bagr prozatím vyhrabal rýhy na budoucí pásy a Avia se sedmkrát otočila na místní skládku.

Jelikož se bohužel objevil kostlivec od firmy, která nám postavila dům, ve formě podivně nalitého pasu pod jedním odkopaným rohem, musím vše konzultovat s projektantem a dozorem a trochu se to pozdrželo. 


Ztracené bednění + deska

$
0
0
Hotovo 8. 10. 2018

Další článek snad dáme před vylitím základové desky! Byla poslední věta v našem posledním článku před devíti měsíci. No, nějak nám to nevyšlo. Stavba se od té doby samozřejmě pohnula, ale hezky popořadě.

Po vylití pasů jsme následující dny dovrtávaly cca 25 roxorů, které se v tom všem zmatku nestihly zapíchnout do čerstvého betonu (což je hroznej vopruz). Za pomoci geodeta jsme založili ZB. Po první řadě ZB jsme bohužel zjistili, že nám to jde celé z kopce, jelikož jsme si skrývku neudělali v rovině, ale kopírovala stav terénu. Tak manžel řešil s projektantem a dozorem v jedné osobě, který nám tak nějak zapomněl oznámit, že ví, že pozemek není rovný a že jsme zapoměli udělat výškovou mapu pozemku a na to následně lavičky. Holt na chybu se musí vždy narazit a naše byla bohužel tahle. Po konzultaci s odborníky, nám bylo doporučeno založit šalung na spodní straně a vylít si to vše do roviny. Následně dodělat poslední řadu ZB, která už bude ok. Řešení fajne, jen se bohužel prodražilo vylévání betonem, jelikož se to muselo dělat na několikrát a ne najednou. Naše chyba také byla nepořízení si niveláku - pokud někdo váhá, tuto investici jednoznačně doporučujeme. Bude se hodit i na další různé projekty.

ZB jsme začali dělat na začátku července 2018, v srpnu jsme na nic nešáhli, páč bylo šílené vedro a bylo třeba si odpočinout a zbytek se dodělal do půlky září 2018. Takže asi nejdelší časový úsek... 

Na začátku července se také dělal vrt na studnu, takže hurá voda! Elektřina ale stále nic, to bychom už chtěli moc :) Ještě že máme hodné sousedy, které se za nějakou tu korunu podělili o tu svou.

Po ZB jsme si nechali srovnat hlínu v desce do roviny a mohli jsme začít s kanalizací, což jsme zvládli ve dvou za dva dny. Konečně trocha zábavnější práce, když si člověk celou dobu představoval, co vše těmi trubkami jednou pofičí...

V září nás už dokonce i připojili k elektřině po všech těch lapáliích, o kterých snad ani nemá smysl hovořit - každý si to s nimi zažil. Byrokracie v tutom oboru opravdu nemá hranice a celý ČEZ přerostl sám sobě přes hlavu. Pracovníci nás celé léto krmili termínama pro úplně jinou parcelu. Co za komunikace s nimi se odehrávalo snad nemá ani cenu rozebírat, lepší na to zapomenout a radovat se z té šťávy.

Dodavatele jsme zvolili MND, kteří na tom jsou ve výsledku ale podobně. 

Na svátek 28.9. byla kanalizace hotová, deska uhlazená vibrační deskou a vysypaná štěrkem. Následující první říjnový víkend se položily kari sítě a v pondělí 8.10. nastal ten onen slavný den, kdy se deska vylila (jak holina). Deska se vylévala ve čtyřech, kdy jeden pracoval s nivelákem, druhý držel pumpu (tedy vyléval), třetí (manžel) vyhlazoval bublinky vibrátorem a čtvrtý zarovnával hladinu. Úloha manželky bylo vše natočit a nafotit. Vylitou desku jsme si oštempovali a konečně si oddychli, že ta největší patlanina je za námi... Že by...?

Základy na navážce

$
0
0
Základy na navážce

Jelikož jsem čerpal spoustu rad díky tomuto portálu, přišlo mi fér, abych svým článkem také přispěl lidem, kteří se stavět teprve chystají. Aby to byl pozitivní článek, nebudu komentovat 1,5 roku strávený čekáním na vyjádření všech "potřebných" úřadů...

Stavím na pozemku, který svým terénem připomínal takovou menší rokli v jejíž postranní části protéka strouha (bezejmený vodní tok, který není zanesen ani v katastru). Když jsem dělal pedologický průzkum pro odbor životního prostředí, v rámci kterého kopete sondu, tuším 80cm hluboko, objevil se první problém. Vykopaná díra neměla ještě ani 10cm do hloubky a začala se plnit spodní vodou, jsem na jílu. Na to konto jsem sehnal geologa, který na místo přijel a nastolil další postup. Nutné bude pozemek zavézt a to tak, aby dno základové spáry bylo minimálně 50cm nad hladinou spodní vody v době výstavby. Zavážet materiálem s kamenivem, zeminou spíše žlutohnědé barvy, po které když se přejede, bude prášit. Čekal jsem odbornější termíny, ale dobrá. Zeminu jsem sehnal a začlo se navážet...

Po zavezení pozemku a zhutnění terénu pomocí 1,5 tunového vibračního válce na dálkové ovládání - to mě hodně bavilo - jsem zavolal geodeta, aby mi vytyčil základové pasy. Po jejich vytyčení bylo zřejmé, že budeme muset zavézt ještě víc, aby mi neujel spodní roh navážky, který už teď byl v blízkosti toho slavného "potoka". I když jsem toto v úmyslu původně vůbec neměl, nastalo zlomové rozhodnutí, strouhu musíme zatrubnit. Akci zatrubnění potoka bych shrnul jen do té podoby, že mě to stálo spoustu času a peněz navíc a úřední šiml si mě teď opravdu vychutnává a ještě se stále neví, zda tam trubky zůstanou nebo ne. A to i přesto, že veškeré práce byly předem konzultovány s majitelem vodního toku. Víc to rozebírat nebudu :)

Čili nyní mám relativně rovný pozemek s dostatečně uhutněným podkladem, pasy vytyčené, takže hurá bagrovat. Po konzultaci s projektantem nejdříve vykopeme obvodové pasy, ty vylijeme betonem a až po jeho ztuhnutí vybagrujeme vnitřní pasy. Nejdříve jsme změřili převýšení terénu, i po navezení jsme měli převýšení 70cm na 13,5m délky domu, což teda okem nebylo vidět. Nevadí, spáru budeme kopat do větší hloubky, aby bylo dno v rovině. Tím pádem začátek pasu byl hluboký 110cm a na konci jsme měli nějakých 170cm, takže dno jsme chytli skoro úplně rovně. Pasy byly široké 60cm a hluboké tedy od 110cm do 100cm. Navíc 3/4 pasů sahá až do původního terénu, takže paráda. V ten moment mi ještě nedocházelo, že toho betonu se tam vejde opravdu hodně :D. Po vytvrdnutí obvodových pasů jsme vykopali ty vnitřní v šířce 40cm a hloubka jako obvod. Tam, kde se spojovali pasy obvodové a vnitřní, jsem stěnu již zatvrdlého obvodového pasu pořádně očistil kartáčem a navrtal v každém místě 6ks závitových tyčí do chemie, aby se mi pasy pořádně svázaly. Na vnitřním pasu jsem udělal odskok na výšku jedné řady ZB, abych ušetřil. Zpětně bych to asi už neudělal, myslím že to bylo zbytečné a krom ušetření asi 10ks ZB to vyšlo nastejno.

Nyní nastala fáze pokládky ZB. Do teď jsem dělal na stavbě všechno sám + bagr. Jelikož jsem použil ZB o rozměru 50x50 cm (obvod) 30x50cm (vnitřní nosné) a 15x50cm (vnitřní nenosné) povolal jsem taťku, aby mi s pokládkou pomohl. Protože přes zapíchané roxory nechcete v jednom člověku usazovat ZB které váží 46kg... Za den a půl bylo hotovo, první vrstva uložená na podklad ze suchého betonu - bral jsem ho do vozíku v betonárce, kterou mám asi 1km daleko - super výhoda, míchačku nepotřebuji :) Druhou řadu ZB jsem dával za pomocí kamarádu na sucho, trvalo to asi tak hodinu a půl. Zapěnil jsem budoucí trasu odpadů ZB, aby se mi pak lépe vyřezávaly prostupy, poté zavolal beton s pumpou a vybetonoval vnitřky ZB. Pumpa je skvělá, za 2h je po všem a vypadáte jako prase :D. 

Nastala fáze zavážení vnitřku budoucí desky, hutnit už jsem nemusel tolik, protože podklad jsem měl tvrdý díky předchozímu hutnění navážky. S bagrem jsem nějak neodhadnul množství navezeného materiálu do desky a dospěl jsem k závěru, že je tam toho málo. Začalo dvoudenní zavážení desky kolečkem. K dispozici jsem měl "štěrk" frakce písek až po kameny velikosti pěsti, takže prima. Zápěstí mě bolí ještě 4dny po této akci :-D. No nic, mezitím jsem s kamarádem instalatérem udělal odpady, zasypal pískem a pro jistotu druhý den obetonoval mým oblíbeným suchým betonem. 

Šalování jsme s taťkou udělali ze starých prken, našel jsem někde na netu zlepšovák, že si prkna přidrátujete k vnitřním roxorům a prkna tedy nemusíte zvenčí šprajcovat oproti kůlům. Já bych je totiž do té navážky s kameny horko-těžko zatloukal. Večer jsem si udělal výšku laserem, přenesl rovinu na laťky v rozích ZB a natáhl provázky. Podle nich jsme srovnali hranu prken a pomocí hřebíků je opřeli o ZB a zevnitř stáhli drátem - super rychlá a přesná práce. Kari sítě dovnitř desky byly 150x150x6 a dávali jsem s přesahem dvou ok, kde to nevycházelo, tak jen přes oko a půl, ale nemuselo se pak řezat. Na drátkování kari sítí nebyl čas. Naštěstí jsem někde narazil na alternativu, kde někdo spojoval kari sítě "kabelbindry" (takové ty plastové stahovací pásky na kabely), což nás zachránilo. Během hodiny byly sítě spojeny. První mix přijel v době, kdy taťka dovyrobil stahovací lať a já si přezouval holiny - lépe to načasovat nešlo, ani oběd jsme nestihli. 

Ve 3 lidech jsme rozhrnuli beton do desky, stáhli latí a nyní beton zraje. Nechal jsem do něj dát aditivum, aby rychleji vytvrdnul, protože v noci už je kolem nuly. Pro letošek je hotovo. Další cíl je do podzimu mít hrubou stavbu včetně střechy, oken, dveří apod.

Co se týče nákladů, všude jsem četl jak deska výjde na 120 až 150 tis. Ze začátku jsem si říkal, že do 150 se vejdu taky, pak to bylo 180tis a nakonec jsem skončil na částce 210tis včetně zemních prací (trubky na potok nepočítám). Ovšem v obvodových pasech mám pro jistotu výztuž z kari sítí a roxorů a všude byl použit beton B20. Celkem ho do pasů a desky padlo neuvěřitelných 70m3 - kdo z Vás to má :D. Základ je opravdu monstrózní, což k povaze pozemku bylo třeba. V řezu to vypadá tak že je 110cm pas, pak 2 řady ZB prolité betonem a pak 15cm deska. Čili základ je vysoký 175cm - to by mělo vydržet. Deska má plochu 97,5m2.

Snad článek někomu z Vás pomůže, na jaře pokračuju. Ať se daří!    

Skrývka ornice

$
0
0
Skrývka ornice

Při shánění firmy jsem chtěl už nějak začít a objednal tedy bagr, který skrývku ornice provede. Domluvil jsem se s ním na víkendovou sobotu.

Hodinu před domluveným termínem jsem se dostavil na pozemek a vápnem vyznačil, kde skrývku provést. Přibližně jsem si zaměřil od hranic pozemku, kde bude stát dům a přidal z každé strany 2 m. Od silnice k domu jsem stáhl celý pruh, aby tam nebyl takový výjezd do svahu a lépe tam najížděla budoucí technika. Bagrista se trošku zpozdil, ale pak se do toho pustil. Ukázali jsme si kam skrývku umístí. Nakonec z toho byla asi dvakrát tak velká hromada než jsem čekal. Skrývka se prováděla asi 8 hodin a stála mě 5.200,-Kč.

Články naleznete také na blogu: http://dum.torcys.cz

Základová deska

$
0
0
Základová deska

S očekáváním stavební ohlášky jsem poptával firmy na hrubou stavbu. Většina mě odkazovala na začátek stavby další rok nebo nabízela nesmyslně vysokou cenu. Už jsem vážně uvažoval, že tu desku nějak zbouchám. Měl jsem totiž většinu zboží poptanou, ale v tom se mi povedlo za přijatelnou cenu sehnat firmu, co mi to postaví a může dokonce začít hned.

Do 3 dnů od plácnutí přijel geodet a zaměřil budoucí rozměry domu. Odpoledne přijel bagrista, který vykopal základy s pomocí chlapů a ti celou dobu přeměřovali s nivelákem hloubku základů a i šířku základů.

IMG 20180518 124100IMG 20180518 184905

Obr.: Kopání základů a vykopané základy

Další den chlapi vyčistili základovou spáru, položili zemnící pásek. Nakonec připravili prostupy pro kolektor TČ a prostupy pro vodu.

IMG 20180520 170335IMG 20180519 144759

Obr.: Vyčištěná spára a prostupy TČ a voda

A další den už přijela pumpa a pásy se vylily. Nakonec do pásů napíchali roxory.

IMG 20180521 075850IMG 20180523 082912

Obr.: Pumpa a vylité pásy

Po dvou dnech přijel znovu geodet, který na pásech zaměřil přesně rohy domu. Vyskládali ZB ve 3 řadách o šířce 30 cm, které provázali roxory. Následně připravili prostupy pro kanalizaci a ještě protáhli prostupy pro elektro, které jsou vyvedeny pro ZB. ZB se opět vylilo pumpou. 

IMG 20180524 064746 3IMG 20180525 075516 1

Obr.: Ztracené bednění a betonáž ztraceného bednění

Poté připravili kanalizaci, kterou zasypali prachem z lomu. A následně už zavezli kousek nižší části zbytky hlíny, kterou udusali žábou. Následovalo navezení stěrku, který se hutnil. Nakonec se položili kari sítě 100x100x6 a provedlo šalování desky z OSB desek. Tentokrát se beton pustil přímo z mixu a beton lopatami roztahali po desce.

IMG 20180527 172138IMG 20180528 193003

Obr.: Kanalizace a příprava na betonáž

Večer jsem desku jel zalít a málem jsem dostal infarkt. Na desce se objevily malé prasklinky. Potom co mě dozor řekl, že jestli nejsou vidět kari sítě, tak je to ok, jsem byl v klidu

Více můžete taky sledovat na našem blogu.

IMG 20180529 121130IMG 20180531 200918

 Obr.: Deska po vylití a deska po pár hodinách

 

Vytyčení a skrývka ornice

$
0
0
Vytyčení a skrývka ornice

Vytyčení překvapivě začínáme nákupem roxorů v Hornbachu a následným zkrácením u našich. Respektive vytyčení začalo už dopolko, kdy jsem vymýšlel asi hodinu, jak domek co nejpřesněji vytyčit, když máme jen 15ti metrové pásmo.

Když už bylo vše vymyšleno, tak jsem zjistil, že 50ti metrové pásmo v OBI stojí 249 Kč...

Bagr byl naplánovaný na pátek cca na 14:00. Celý týden počasí jak v Egyptě a v pátek? Bum! 15 stupňů a déšť. Pecka! Shrnout ornici trvalo cca 2,5 hodiny.

Příprava na bagrování základů a konečně přišlo stavební povolení

$
0
0
Příprava na bagrování základů a konečně přišlo stavební povolení

Geodéti nám vytyčili přesné rohy pro základové pasy (již podruhé, domeček je nakonec o metr posunutý smeřem dozadu) a jdeme se učit měřit s nivelákem. 2cm dolu vlastně 2cm nahoru. Asi tak probíhalo učení s nivelákem :D. Dolu je vlastně nahoru a obráceně...Nakonec po pár přešlapech jsme se s nivelákem zkamarádili. Nula je již na světě. Provázek, vápno, sprej, plány, pravítko...

S panem Beránkem jsme byly domluveni na druhou hodinu. Tentokrát přijeli opravdu až ve dvě hodiny :). Ještě jsme poladili pár detailů a začalo měření. Popravdě? Z téhle práce bych zvencnul. Probíhala tímto způsobem: "Jirko 3cm dopředu. Cenťák zpět. 3 milimetry doleva. 2 mm doleva. To je moc jeden zpátky. Dobrý!" Dobrý? Po prvním kolíku bych se na to vybodl....všechna čest pánům geodétům!

Rohy už máme. Vápno, provázek a lopatičku již máme nakoupeno. Můžeme začít. Nejprve jsme si natáhli provázek kolem dokola a udělali vnější hranu. Rohy jsme vždy vystříkali sprejem a pro bagristu je vytáhli cca o jeden metr. Šířku pasů máme 50cm, takže jsme si vyměřili vnitřní hranu, provázkem vyznačili a můžeme opět vápnem vyznačit. Vnitřek jsme již museli vypočítat z půdorysů základů. Pasy máme vápenem vyznačené. Je na řadě určení nuly.

Luky přivezl nivelák a dostali jsme lesson number one. No jak již v úvodu bylo zmíněno. 2cm dolu je vlastně 2cm nahoru a obráceně...i když je to logické, tak prostě zezačátku v hlavě guláš! Ale YES už jedeme! Začali jsme proměřovat všechny rohy domku a zjistili nejvyšší a nejnižší bod. Rozdíl činí 30cm. V nejvyšším bodě jsme si ještě změřili terén a začíná kalkulace :) Nakonec nám to krásně vychází, že budeme mít dvě řady bedňáků. První řada výška 25cm, druhá výška 20cm. Vlastně řady budeme mít tři. V projektu máme bedňáky a na nich desku, ale popravdě piplat se s dřevěnýma deskama a hlavně je shánět a obouchat celý dům se nám moc nechtělo, takže dáme třetí řadu bedňáků s výškou 20 cm, který už ale nebube 40cm ale jen 20cm a ten použijeme jako "rám".

Bagr může přijet...

Ztracené bednění + deska

$
0
0
Hotovo 8. 10. 2018

Další článek snad dáme před vylitím základové desky! Byla poslední věta v našem posledním článku před devíti měsíci. No, nějak nám to nevyšlo. Stavba se od té doby samozřejmě pohnula, ale hezky popořadě.

Po vylití pasů jsme následující dny dovrtávaly cca 25 roxorů, které se v tom všem zmatku nestihly zapíchnout do čerstvého betonu (což je hroznej vopruz). Za pomoci geodeta jsme založili ZB. Po první řadě ZB jsme bohužel zjistili, že nám to jde celé z kopce, jelikož jsme si skrývku neudělali v rovině, ale kopírovala stav terénu. Tak manžel řešil s projektantem a dozorem v jedné osobě, který nám tak nějak zapomněl oznámit, že ví, že pozemek není rovný a že jsme zapoměli udělat výškovou mapu pozemku a na to následně lavičky. Holt na chybu se musí vždy narazit a naše byla bohužel tahle. Po konzultaci s odborníky, nám bylo doporučeno založit šalung na spodní straně a vylít si to vše do roviny. Následně dodělat poslední řadu ZB, která už bude ok. Řešení fajne, jen se bohužel prodražilo vylévání betonem, jelikož se to muselo dělat na několikrát a ne najednou. Naše chyba také byla nepořízení si niveláku - pokud někdo váhá, tuto investici jednoznačně doporučujeme. Bude se hodit i na další různé projekty.

ZB jsme začali dělat na začátku července 2018, v srpnu jsme na nic nešáhli, páč bylo šílené vedro a bylo třeba si odpočinout a zbytek se dodělal do půlky září 2018. Takže asi nejdelší časový úsek... 

Na začátku července se také dělal vrt na studnu, takže hurá voda! Elektřina ale stále nic, to bychom už chtěli moc :) Ještě že máme hodné sousedy, které se za nějakou tu korunu podělili o tu svou.

Po ZB jsme si nechali srovnat hlínu v desce do roviny a mohli jsme začít s kanalizací, což jsme zvládli ve dvou za dva dny. Konečně trocha zábavnější práce, když si člověk celou dobu představoval, co vše těmi trubkami jednou pofičí...

V září nás už dokonce i připojili k elektřině po všech těch lapáliích, o kterých snad ani nemá smysl hovořit - každý si to s nimi zažil. Byrokracie v tutom oboru opravdu nemá hranice a celý ČEZ přerostl sám sobě přes hlavu. Pracovníci nás celé léto krmili termínama pro úplně jinou parcelu. Co za komunikace s nimi se odehrávalo snad nemá ani cenu rozebírat, lepší na to zapomenout a radovat se z té šťávy.

Dodavatele jsme zvolili MND, kteří na tom jsou ve výsledku ale podobně. 

Na svátek 28.9. byla kanalizace hotová, deska uhlazená vibrační deskou a vysypaná štěrkem. Následující první říjnový víkend se položily kari sítě a v pondělí 8.10. nastal ten onen slavný den, kdy se deska vylila (jak holina). Deska se vylévala ve čtyřech, kdy jeden pracoval s nivelákem, druhý držel pumpu (tedy vyléval), třetí (manžel) vyhlazoval bublinky vibrátorem a čtvrtý zarovnával hladinu. Úloha manželky bylo vše natočit a nafotit. Vylitou desku jsme si oštempovali a konečně si oddychli, že ta největší patlanina je za námi...

Že by...?


Bagrování základů, pokládka zemnícího pásku

$
0
0
Bagrování základů, pokládka zemnícího pásku

Rychlovka! V pátek voláme bagristu, kdy si udělá čas na naše základy a jeho reakce? V pondělí v osm jsem tam! Takže ideál. V pondělí v osm ráno opravdu přijel a pustil se do toho...

Bagr byl domluvený na osmou ráno, takže vstávačka v šest a frčíme na pozemek připravit plány, nastavit nivelák, přeměřit výšky, vypočítat hloubku, nabaštit se a let's goo.

Bagrista přijel zkouknul to a rovnou se pustil do práce. Jediné na co nás potřeboval, bylo měření výšky a následné začištění pasu. Vše probíhalo podle plánu, nivelákem jsme drželi jednu výšku a téměř všude jsme přesně, pouze v jednom pase nám to na cca 2,5m uteklo o 10cm dolu. Během výkopů jsme rovnou lopatou začisťovali. Bagrování trvalo cca do půl druhé, potom se upravil terén kolem domu pro mix s betonem a ve dvě hodiny pán frčel o pár parcel dál.

My si zajeli na oběd a potom následovala rychlá akce koupě zemnícího pásku a následně jeho pokládka. Zemnící pásek nebyl vůbec na pořadu dne, jelikož jsme nečekali, že bagrista bude mít ve dvě hodiny hotovo. Do prodejny se zemnícím páskem jsme přijeli cca deset minut před třetí, zavírali ve tři. Takže z nás byly vyloženě nadšení. Naštěstí jsme si připravili počet metrů a svorek předem, to nás zachránilo a mohli jsme uskutečnit koupi.

Domluvili jsme se s Lukášem, aby pasy zkontroloval, jestli jsou OK a rovnou jsme si zvýraznili výšku pro vylití betonem. S pokládkou pásku nám také pomohl, jelikož to není práce pro jednoho, respektive je to dost na prd, když to děláte v jednom člověku. Jediné co nás čeká další pracovní den je sesvorkovat ještě pár míst.

Sesvorkování zemnícího pásku, prostupy v základových pásech, příprava na zalítí

$
0
0
Sesvorkování zemnícího pásku, prostupy v základových pásech, příprava na zalítí

Na sobotní ráno je objednaný beton, takže je potřeba si máknout. Nejdříve jsme na betonárce dali zálohu na beton 60K, nechali nacenit cihly ve stavebninách, koupili roxory, koupili kolečko a frrr na pozemek. Plán je jasný. Zemnící pásek, prostupky, nařezat roxory...

Začínáme sesvorkováním zemnícího pásku. Začínáme a skoro končíme! Svorkovat zemnící pásek v jednom člověku je pecička! Použité náčiní: kladivo, 2x kleště, izolačka, 2x ruce, 2x nohy...šílenost, ale nějak jsme to zvládli! Opravdu je lepší to dělat ve dvou! Připojení fousů na hromosvod nám již pomohl Luky.

Prostupky máme vymyšlené, připravené, rozměřené, takže jdeme na to...začínáme kanalizací! Opět bojujeme 2cm dolu 2cm nahoru, vlastně dolu ne nahoru, já na to s..u :D prostě nivelák zase trochu zlobil, ale dali jsme to! Při kanalizaci jsme použili KG rouru o průměru 200mm. Dále jsme udělali jednu rezervní z KG 100mm. Na Vodu jsme použili KG 160mm a na elektriku opět KG 200mm.

V projektu máme nakresleny prostupky pouze pro připojení na sítě. My jsme si však rovnou udělali prostupy i pro budoucí zahradní domek, takže si vše vatáhneme na straně domku a později to potáhneme dozadu.

Chráničky jsme měli nařezané na 50cm. Usadili jsme je do správné výšky, upevnili na obou koncích roxorama ze všech stran a vázacímá páskama upevnili.

Můžeme betonovat...

Vyměřování a zemní práce

$
0
0
Vyměřování a zemní práce

Zdravím čtenáře i všechny odvážné stavebníky, kteří se také rozhodli pustit do stavby domu svépomocí a hledají inspiraci, osobní zkušenosti nebo možná jen zase trochu jiný pohled na věc. V minulém díle jsem s vámi sdílel, jak probíhaly návrhy a vizualizace domu. Od té doby už jsem opět pokročil a dnes bych se chtěl podělit o další fázi stavby, a tou je zaměřování pozemku a první výkop do země.

Zaměření pozemku, lavičky a geodet

Pro úspěšné vyměření pozemku bylo nutné spočítat nultou výšku a výšku základové desky, kdy jsem sečetl jednotlivé rozměry na sebe navazujícího stavebního materiálu. Pak přišel na řadu výběr geodetické firmy, nákup latí, vrutů apod. na lavičky. Poté už jen zbývalo připravit podklady pro vytyčení stavby (geodetická firma je po vás bude vždy chtít a obecně se vyplatí mít je pořád při ruce) a zábava mohla začít. Potkal jsem se s geodetickou firmou a domluvil se s nimi, aby mi zaměření stavby převedli rovnou i na lavičky, protože na tento úkon jsem si svépomocí skutečně netroufnul. Ale stavbou domu svépomocí to stále nazývat můžeme, že? V rámci vyměřování jsem zastával roli dozorčího a jen jsem přihlížel, jak firma zaměřuje a vyznačuje stavbu zatlučením kolíků do země. Těšilo mě, že zatím nemám co zkazit.

Zemní práce

Jakmile jsme vše vyměřili, zajel jsem do obchodu pro vápno, hřebíky, zednický provázek + další užitečné propriety (pokud nechcete utratit majlant tak doporučuju kdyžtak sledovat letáky mají tam teď v sezóně fajn akce, já ušetřil dobrý koruny tady –> leták UNI HOBBY ale koukal jsem, že fajn akce mají teď i v HORNBACHU nebo OBI záleží co přesně sháníte) a pustil jsem se do vyznačování. Na sraz s bagristou jsem se velice těšil, jelikož jsem měl pocit, že tím celá stavba nabere rychlý spád. Pocit to byl oprávněný. Jakmile bagr poprvé hrábnul lžící do země, všechno se semlelo neuvěřitelně rychle – bagr bagroval, já průběžně odklízel okolo spadanou zeminu zpět do základových pásů (ušetří to dost práce a času) a kontroloval správnou hloubku i rovinu vyhloubeného terénu pomocí vodováhy. Rozhodně nic, co by obyčejný člověk s trochou trpělivosti a přesnosti nezvládnul. Od kolegy z práce, co si již prošel úspěšnou stavbou domu svépomocí, jsem získal cennou radu, a to, vysypat základové pásy nejprve kamenivem (konkrétně kačírkem), aby se beton nedostal do těsného kontaktu s vlhkou zeminou.

Sám se divím, jak jde zatím vše podle plánu a jsem zvědav, jak se popasuji s dalšími kroky stavby…

Betonování základových pasů

$
0
0
Betonování základových pasů

Vstávačka v pět ráno. Oblíkačka a jelo se na pozemek. V šest ráno jsme začali vše připravovat. Ve čtvrt na sedm přijel Lukáš s makáčem Ivanem. V sedm první mix a začal téct beton proudem.

Řidič mixu nejprve zkouknul situaci, protože klasika, která asi bude doprovázet celou stavbu, v roce 2018 bylo tisícileté teplo (ono teda bylo i v roce 2003, ale vědci tomu říkají tisícileté teplo) pršelo dohromady 17 minut za celé léto, ale jasný...v sobotu betonujeme, tak v pátek slejvák jak Brno... Nic méně i skrze do očí bijící nechuť a totální nevyspalost související nejspíše s večerním až raním popíjením se řidič odhodlal a dal se do práce. První mix (8 kubíků) nám prdnul do jednoho místa, takže jsme si trochu zapádlovali, s tím rozdílem, že místo sjíždění Berounky nebo Vltavy jsme pádlovali na betoně. Výborný! Easy work!

Při odjezdu pro druhý mix řidič naznačil, že si musí dát pauzu na kafe....Nejdříve jsme nadávali, ale při jeho druhém příjezdu jsme byli jedině rádi, jelikož najednou se odvážil najet i do zadní části pozemku, kde byla navezena hlína z pasů a dokonce nám i popojížděl. Třetí mix už byl řidič v pohodě a spolupráce byla perfektní. Objednáno jsme měli 24 kubíků (3 mixy), ale zjistili jsme, že nám ještě chybí. Doobjednali jsme 2,5 kubíků a to bylo akorát.

Nakonec padlo 26,5 kubíků. Jeden mix se otočil čtyřikrát a kolem 11 hodiny bylo hotovo!

Skrývka ornice

$
0
0
Skrývka ornice

Na pozemku mi chybí v průměru 70cm hlíny, ta původní byla dost tvrdá a štěrková, sem tam větší kámen či cihla. Měl jsem tam pět malých a jeden velký pařez. Ze silnice na pozemek nešlo díky 50cm hlubokému schodu sjet. V sobotu jsem byl domluvený, že naložíme vlečku za traktor s hlínou, pak se vyklopí na pozemku v místě, které chci zarovnat pod budoucí garáž na materiál a nářadí. Potom jsem si chtěl zajet půjčit přívěsný vozík, zajet pro betonovou dlažbu pod garáž a navézt na pozemek písek.

Bohužel po příjezdu začalo pršet. Vlečku jsem naložil asi s hodinovým zpožděním. Když byla vysypána na pozemek, zjistil jsem, že to je jak když plivnete do moře. Jel jsem si tedy půjčit přívěsný vozík. Tam jsem ale zjistil, že mi nefunguje zásuvka na tažném, vyhazuje pojistky. Z důvodu bezpečnosti jsem si tak vozík nepůjčil a vydal se zpátky domů. Po cestě jsem potkal smrtelnou dopravní nehodu a tak jsem místo 1,5km najel dalších 7km objížďkou.

Druhý den jsem rozebral zadní nárazník a hle ... závadu neodhalil. Objednal jsem proto za 500,- novou kabeláž. Mezitím jsem se vydal s krumpáčem na pozemek obkopávat pařezy. Bohužel jsem měl špatné rukavice, takže i přes ně se mi udělaly nepěkné mozoly. No co práce šlechtí. Třetí den jsem zajel na katastr dát vklad ve prospěch hypotéky. Odpoledne přišla elektroinstalace a tak jsem se jí jal instalovat. Večer jsem si tak jel půjčit vozík.

Ráno jsem si zajel pro betonovou dlažbu a navezl jí na pozemek. Vozík byl sice dvounápravový, ale nebržděný, což mi moc jistoty při jízdě nedodávalo. Ale povedlo se. Zajel jsem pak ještě pro vozík písku. Celkem jsem za ten den naložil a vyložil 4t. Večer jsem usnul dřív, než jsem ulehnul do postele.

Další den jsem pokračoval v kopání pařezů. Na obci jsem poprosil, jestli by mi nemohli přijet pomoc s bobkem (UNC). Po obědě jsem přijel na pozemek a velký pařez s malým byli venku. Pak mi došlo, že jsem jim zapoměl označit další dva malé pařezy. Začal jsem je tedy obkopávat, ale štěrkové lože mi to moc nedovolilo a tak jsem to vzdal. Mezitím přijel soused a tak jsme se dohodli na vzájemném podepsání souhlasů k projektu. Společně jsme zajeli za druhým sousedem, který nám to taktéž podepsal. Třetí a poslední sousedku jsem oběhnul další den.

Sousedka také podepsala, tak jupí, něco je hotové. Mezitím mi dovezli druhou vlečku hlíny za traktorem, ale opět to bylo jak plivanec. Naštěstí mi soused domluvil telefon na člověka s JCB a Tatrou a na obci mi řekli, kde si můžu nabrat kolik hlíny chci na zarovnání pozemku.

A byla tu zase sobota, přijel člověk s JCB a Tatrou, nejdřív mi vytáhnul zapomenuté pařezy a v rámci otáčení jsme v trávě našli další. V rámci toho jsme zkusili hrábnout do té škaredé hlíny, kde jsme našli krásně hlubokou ornici. Udělala se proto na dvě hromady skrývka do hloubky cca 50cm a navezla se pískojílovitá hlína. Bagrista mi luxusně udělal sjezd na pozemek a také místo pro garáž. Stihlo se bohužel navozit jen 4 tatry hlíny, tak pokračování příště. Ornice naštěstí vyjde na celý pozemek, takže nebudu muset nikde shánět.

Přenosil jsem tak dlaždice na místo pro garáž, ani jsem moc neřešil rovinu, stačí, když se po tom bude dát přejet paleťákem, ale +/- to v rovině je. Bohužel jsem zjistil, že mi tak 50dlaždic chybí, tak zase příště.

Poznatky do budoucna:

  1. nedělat nic ručně a počkat na bagr
  2. používat pevné a padnoucí rukavice, ideálně s gelovými výstélkami
  3. nejdřív dělat práce bagrem a až pak navážet materiál na přesné místo ať se nemusí přenášet
Viewing all 275 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>